Три пъти в църковната година се възпоменава кръста Христов на 14 септември, когато честваме Въздвижение на светия и животворящ Кръст Господен, в третата неделя от Великия пост и на Разпети петък.
Днес ние се покланяме на Христовия кръст, като си припомняме невинните страдания и изкупителния подвиг на Господ Иисус Христос. Както пътник уморен от дългия път отдъхва някъде по средата му, така и християните, които пътуват към небесния Йерусалим, Пасхата Господня се прекланят пред кръста по средата на Великия пост, за да съберат сили за по нататъшното пътуване.
"...Който иска да върви след Мене, нека се отрече от себе си, да вземе кръста си и Ме последва...”. Не случайно това са думи от днешното литургийно евангелие. Те ни призовават да вземем именно своя кръст, а не някакъв абстрактен, типов или общ кръст. Какво означава достойно носене на кръста? Когато човек боледува, той непременно ли носи кръст? Когато е отишъл в манастир – също ли е кръст? Много лесен е отговора – да. Не бива да забравяме обаче, че при тези житейски обстоятелства, може и да не носиш кръст.
Естествено у вас възниква въпроса: Защо? Защото носенето на кръста не просто е да си измислиш някаква благочестива маска и да си я наденеш за пред хората, а следването на Христос и изпълнение на евангелските повели при всички обстоятелства, в които попада човека. Заедно със ставрофорен иконом Дончо Александров от варненския храм "Св. Атанасий" разговаряме за същността на кръста и за кръстоносенето в съвременния свят.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg