Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Огън от любов на брега на Огоста

Основна тема в разговорите и на ловци, и на риболовци винаги е била ловното майсторството.

Но с председателя на мухаро-спиниг дружеството "Огоста" Николай Иванов и с члена на това дружество Борис Александров си говорим за майсторлъка да запалиш огън в душичките на децата и младите хора – огъня на любовта към реката, към рибата в нея и опазването ѝ. И за това как с труда и дейността си можеш да получиш безспорно признание не само в рамките на своя град, област или държава, ами да накараш и чужденците, където и когато те срещнат, да те питат: "Как е Огоста?“

Говорим си и не само за риболова, а най-вече за опазването на това речно богатство чрез възпитанието на младите хора. А в Монтана те отдавна са закърмени с идеята "Хвани и пусни“. И добре знаят, че за да има риба – трябва някой да се грижи за нея и да я пази! Такова е и логото на тяхното дружество. "Пазете реките и живота в тях!“

Естествено, разговаряме и със звездите и международно признатите майстори от Федерацията на мухарите в България Йордан Савов, Росен Велев и техните колеги, които от сърце споделят опита си с младите риболовци, чрез откритите си уроци – показно – за тънкостите в този спорт. Макар думата "спорт“ да не е съвсем точна. По-скоро е редно да говорим за Изкуството на мухаро-спининговия риболов.

Накрая стана ясно и това, че най-добре е по реките често да ходят рибари. На пръв поглед може да изглежда странно, но това се оказва най-добрата стратегия за борбата с напастта "бракониерство“. Защото присъствието на рибарите обикновено им пречи.

Знаем, че човек невинаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" вече можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!

Снимки – Асен Масларски

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Фондация "Атанас Буров" връчи годишните награди "Буров" за 2024 година

На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..

обновено на 04.02.25 в 11:44

Евентуално приемане на еврото – ще скочат ли цените на имотите?

2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..

обновено на 04.02.25 в 10:13

Импулсът в мен: Изкуственият интелект

Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..

публикувано на 04.02.25 в 10:09
Илияна Тодорова, група

10 000 детски рисунки показват визията за безопасност на пътя

В рубриката "Епизоди от живота" обръщаме внимание на едно важно събитие, насочено към обучението по пътна безопасност в българското училище – Националния конкурс за детска рисунка "Без грешки на пътя" . Инициативата е организирана от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) в партньорство с Гаранционния фонд (ГФ) и Главна дирекция "Национална..

обновено на 04.02.25 в 09:01

Читалището в село Братаница – пазител на българския дух и култура

Село Братаница се намира в община Пазарджик и в него живеят около 2200 човека. Населеното място разполага с кметство, църква, пощенска станция, основно училище, детска градина, читалище, търговски обекти, заведения и шивашки цех. Голяма част от жителите се занимават със земеделие. Има предположения, че селото е съществувало още през XII век...

публикувано на 03.02.25 в 18:10