Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Огън от любов на брега на Огоста

Основна тема в разговорите и на ловци, и на риболовци винаги е била ловното майсторството.

Но с председателя на мухаро-спиниг дружеството "Огоста" Николай Иванов и с члена на това дружество Борис Александров си говорим за майсторлъка да запалиш огън в душичките на децата и младите хора – огъня на любовта към реката, към рибата в нея и опазването ѝ. И за това как с труда и дейността си можеш да получиш безспорно признание не само в рамките на своя град, област или държава, ами да накараш и чужденците, където и когато те срещнат, да те питат: "Как е Огоста?“

Говорим си и не само за риболова, а най-вече за опазването на това речно богатство чрез възпитанието на младите хора. А в Монтана те отдавна са закърмени с идеята "Хвани и пусни“. И добре знаят, че за да има риба – трябва някой да се грижи за нея и да я пази! Такова е и логото на тяхното дружество. "Пазете реките и живота в тях!“

Естествено, разговаряме и със звездите и международно признатите майстори от Федерацията на мухарите в България Йордан Савов, Росен Велев и техните колеги, които от сърце споделят опита си с младите риболовци, чрез откритите си уроци – показно – за тънкостите в този спорт. Макар думата "спорт“ да не е съвсем точна. По-скоро е редно да говорим за Изкуството на мухаро-спининговия риболов.

Накрая стана ясно и това, че най-добре е по реките често да ходят рибари. На пръв поглед може да изглежда странно, но това се оказва най-добрата стратегия за борбата с напастта "бракониерство“. Защото присъствието на рибарите обикновено им пречи.

Знаем, че човек невинаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" вече можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!

Снимки – Асен Масларски

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Енеаграма: Колко са поведенческите модели?

Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..

обновено на 29.11.24 в 09:37

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04