Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джаз+

Джазът и вътрешният свят

Омар Соса
Снимка: en.wikipedia.org

"Вътрешният мир" е темата на поредния "Джаз+" "Заедно след полунощ". 

Началото е с френския китарист от виентамски произход Нюен Ли, гостувал и в София. Поемите му са събрани под поетичния надслов "Коприна и пясък". Сайдмен му е перкусионистът-майстор на гембри и вокал от Магреб Рани Крия, когото откриваме и в последния половин час, като гост на немския перкусионист Волфганг Хафнер. Специално поканени за проекта му "Silent World" са тромпетистът Тил Брьонер, тромбонистът и вокал Нилс Ландгрен и пианистът Доминик Милър.

Друг пианист, с афро-кубински произход и също "кръстник" на предаването е кубинецът Омар Соса. Посвещаваме му средния час на предаването, а негов партньор в дуото "Ироко" е бразилският мултиинструменталист и вокал Тигана Сантана. "Moonstone", "Thar Desert Dawn", "Moradía de Babalú", "A Seiva da Gameleira Branca", "Faro", "The Peace Inside" са само част от заглавията на композициите, подтикващи ни към мечтания.

Нощта е млада в първите часове на 20 април.

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Home" – изложба за реалността на маргинализираните деца в България

От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home".  Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с документален и художествен характер, който цели да представи реалността на маргинализираните деца в България чрез средствата на живописта и видеото. Част от хората, които реализират проекта, са художникът..

обновено на 03.07.25 в 09:42

Под мотото "Благодаря" премина Международният театрален фестивал в Трансилвания

"Благодаря" – под това мото в Сибиу, Трансилвания, се проведе 32-рото издание на Международния театрален фестивал. За събитието разказва в "Артефир" театроведът проф. Калина Стефанова . Сибиу – градът на "къщите с очите" – е петнадесетият по големина румънски град, но театралният фестивал, който се провежда там, е третият най-голям в Европа..

публикувано на 03.07.25 в 09:10

"Глад": 109 години от създаването на Националния военноисторически музей

"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден специален музеен тур, който ще запознае посетителите с историята на най-емблематичните експонати, както и на техните собственици и дарители. Директорът на Националния военноисторически музей..

публикувано на 03.07.25 в 08:40

Жената с цигара като вдъхновение

FILM NOIR – Femme & Flame е самостоятелна изложба на Ивайло Станев, която представя 25 портретни фотографии на жени, заснети в продължение на повече от 20 години. Проектът е визуално и концептуално изграден около образа на жената с цигара – не като жест на порок, а като израз на движение, сила и присъствие. "През годините жената присъства в..

публикувано на 02.07.25 в 16:23
Иван Кулеков

Иван Кулеков представя "Имаме земя, имаме вода и си правим кал"

"Имаме земя, имаме вода и си правим кал" – Иван Кулеков представя в "Артефир" новата си книга преди премиерата в клуб "Писмена" към Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Заглавието е фраза, написана от Кулеков преди 50 години – нищо не се е променило до днес, смята авторът. "Това заглавие за калта съвпадна и с интереса ми..

публикувано на 02.07.25 в 15:03