Емануил Иванов ще осъществи дебюта си със Симфоничния оркестър на БНР този петък (28 април от 19 часа) в зала "България". Столичната публика ще има шанса да чуе младия български пианист, който привлече вниманието на международната музикална общност през 2019 г., след като спечели първа награда на международния клавирен конкурс "Феручо Бузони", в Концерта за лява ръка и оркестър от Морис Равел, а на пулта ще застане Росен Миланов.
Концертът на Радиосимфониците обаче ще започне с Увертюра и Вакханалия из "Танхойзер" от Рихард Вагнер. Композиторът пише операта между 1843 и 1845, като увертюрата е написана последно, а докато съчинява музиката на първа сцена, Вагнер изпада в такъв творческа устрем, че се разболява. По-късно в автобиографията си той пише, че заради огромното усилие, което му е коствала тази музика, прекарва цели дни в леглото. Въпреки че операта претърпява няколко редакции, композиторът остава неудовлетворен от произведението до края на живота си, като съпругата му Козима пише в дневника си няколко седмици преди Вагнер да почине, че той е споделил, че "все още дължи "Танхойзер" на света".
Програмата на вечерта се допълва от симфония "Данте" от Ференц Лист, в изпълнението на което ще се включи и женският състав от Смесения хор на Българското национално радио с диригент Любомира Александрова. Лист създава творбата като превъплъщение на преминаването на Данте Алигиери през Ада и Чистилището – така са наименовани и двете части на симфонията, като някои музиколози смятат, че произведението всъщност представлява съвкупност от две симфонични поеми, а не симфония в традиционния смисъл на думата. Знае се, че авторът скицира части от произведението още през 40-те години на XIX век, като по време на тези ранни стадии Лист е планирал по време на изпълнение на симфонията да бъдат показвани и картините по "Божествена комедия" на Данте от Бонавентура Дженели. Представяне на творбата заедно с изображенията обаче се осъществява чак 100 години по-късно в Брюксел.
Концертът на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Росен Миланов и Емануил Иванов – пиано, ще бъде излъчен на живо на вълните на програма "Христо Ботев" на 28 април от 19 часа. Събитието също така е част от линията "Изтъкнати млади изпълнители" на Европейския съюз за радио и телевизия и ще бъде излъчено и за радиослушателите в Германия.
Днес (15 май) от 19 часа в Конферентен център "Възраждане" хор "Нуша" с диригент Нели Андреева ще представи концерт-премиерата на проекта "Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор". "В самото събитието ще има четири хора: младежкият хор към "Нуша" с диригент Калина Андреева, като това ще е първа нейна изява като диригент, ще..
След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...
16 май Свири оркестър "Скола канторум Базилиенсис" с диригент Вацлав Лукс. 3.00 часа – Балтазаре Галупи (1706-1785), Концерт № 4 в до минор. 3.13 часа – Антонио Вивалди (1678-1741), Nisi Dominum в сол минор, RV 608. Солист Флавио Фери-Бенедети (контратенор). 3.34 часа – Георг Фридрих Хендел (1685-1759), Йохан Георг Пизендел (аранжимент), Сюита из..
Концертна програма “Мирослава и Мирослав” само глас и пиано, с подзаглавие Both Sides Now ("Двете страни сега"), има на 17 май, събота, в столичния In The Mood Jazz Club . За ценителите на смислената и фина музика, производна на джаза, имената на Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски в нея са красноречиви. През 2015 година те изпълниха за първи..
Всички познават Василка Андонова като една от най-харизматичните и усмихнати певици. Талантлива, завладяваща, добронамерена, приковаваща вниманието, тя носи не само красотата на трънската песен, но и характера на трънчани. Снимките са предоставени от семейството на Василка Андонова
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg