Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дебют на Емануил Иванов с Радиосимфониците

| обновено на 28.04.23 в 07:06
Снимка: emanuilivanov.com

Емануил Иванов ще осъществи дебюта си със Симфоничния оркестър на БНР този петък (28 април от 19 часа) в зала "България". Столичната публика ще има шанса да чуе младия български пианист, който привлече вниманието на международната музикална общност през 2019 г., след като спечели първа награда на международния клавирен конкурс "Феручо Бузони", в Концерта за лява ръка и оркестър от Морис Равел, а на пулта ще застане Росен Миланов.


Композиран между 1929 и 1930 г., концертът е създаден специално за австрийския пианист Паул Витгенщайн, който губи дясната си ръка по време на Първата световна война. Премиерата на произведението е на 5 януари 1932 г., като на Витгенщайн партнира Виенският симфоничен оркестър с Роберт Хегер на пулта. Интересно е, че първоначално пианистът не харесва особено много произведението и решава да го преработи по свой вкус, добавяйки мелодии от оркестъра към клавирната партия, променяйки хармонии, премахвайки цели тактове и пренаписвайки каденците. Когато Равел чува негово изпълнение на частен концерт във Френското посолство във Виена, е напълно скандализиран и макар все пак на премиерата Витгенщайн да представя концерта в композиторската версия, между двамата остава неприятното чувство, породено от творческите различия.

Концертът на Радиосимфониците обаче ще започне с Увертюра и Вакханалия из "Танхойзер" от Рихард Вагнер. Композиторът пише операта между 1843 и 1845, като увертюрата е написана последно, а докато съчинява музиката на първа сцена, Вагнер изпада в такъв творческа устрем, че се разболява. По-късно в автобиографията си той пише, че заради огромното усилие, което му е коствала тази музика, прекарва цели дни в леглото. Въпреки че операта претърпява няколко редакции, композиторът остава неудовлетворен от произведението до края на живота си, като съпругата му Козима пише в дневника си няколко седмици преди Вагнер да почине, че той е споделил, че "все още дължи "Танхойзер" на света".

Програмата на вечерта се допълва от симфония "Данте" от Ференц Лист, в изпълнението на което ще се включи и женският състав от Смесения хор на Българското национално радио с диригент Любомира Александрова. Лист създава творбата като превъплъщение на преминаването на Данте Алигиери през Ада и Чистилището – така са наименовани и двете части на симфонията, като някои музиколози смятат, че произведението всъщност представлява съвкупност от две симфонични поеми, а не симфония в традиционния смисъл на думата. Знае се, че авторът скицира части от произведението още през 40-те години на XIX век, като по време на тези ранни стадии Лист е планирал по време на изпълнение на симфонията да бъдат показвани и картините по "Божествена комедия" на Данте от Бонавентура Дженели. Представяне на творбата заедно с изображенията обаче се осъществява чак 100 години по-късно в Брюксел.

Концертът на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Росен Миланов и Емануил Иванов – пиано, ще бъде излъчен на живо на вълните на програма "Христо Ботев" на 28 април от 19 часа. Събитието също така е част от линията "Изтъкнати млади изпълнители" на Европейския съюз за радио и телевизия и ще бъде излъчено и за радиослушателите в Германия.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05