Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Квинтет "Сезони" – различният български ансамбъл

Снимка: личен архив

Един от най-атрактивните български камерни ансамбли, не само заради инструменталния си състав, който го прави уникален за страната ни, но и заради сценичните си изяви, предлагащи винаги иновативен подход към представяните програми, в които често се съчетават различни видове изкуства, е Мандолинен квинтет "Сезони"! Затова не е случайно, че вече повече от две десетилетия "Сезони" има своето достойно и заслужено място, не само на българския, но и на световния музикален небосклон.

От времето на възникването си през 1996 г. (тогава като мандолинен квартет) по инициатива на основателя на най-големия мандолинен оркестър в България Асен Димитров и с активната подкрепа на доайена на българската класическа китарна школа Димитър Дойчинов, "Сезони" ежегодно изнася множество концерти в България, Европа, Съединените щати, Близкия и Далечен изток. Съставът редовно участва в много национални и международни фестивали на класическата и съвременната музика, сред които: "Аполония", "Софийски музикални седмици", "Музикални вторници в БИАД", Международен конкурс за класическа китара "Акад. Марин Големинов", Балкански фестивал на китарната музика, "Софийско лято", Международни фестивали на електро музиката в Ла Риоха и Ла Коруня (Испания), Великобритания, Франция и други, а сред призовите отличия са тези за камерна музика Grand Prix на X и XI международен фестивал на мандолинната музика (Хърватия), Трета награда в V Международен конкурс за авторска музика, Ла Риоха (Испания) и др.


Ансамбълът реализира проекти за съвместни концерти с музиканти със световна известност, като испанското бандурия трио "ASSAI", "Ави Авитал" и "Алон Сариел" (Израел), "Токио мандолинен квартет", Мандолинен и китарен оркестър в гр. Каламазу (Съединени щати).

Представя пиеси, както от различни автори и епохи, така също и музика, композирана специално за него. Сред авторите, посветили свои творби на музикантите са: Росен Балкански, Ценко Минкин, Славчо Николов, Дора Драганова, Георги Арнаудов, Александър Видлишки и др.

Издадени са три диска, блестящо оценени в страниците на списанията "The Mandolin Journal" на "Класическото мандолинно общество на Америка" и френското специализирано списание "Le Plectre", а Българската национална телевизия създава и излъчва два филма през 1999 и 2007 г. Съставът е и член на Британската федерация по банджо, мандолина и китара.

В своите изпълнения той съчетава българските мандолинни и китарни традиции и най-новите постижения на европейското плектро музициране. Слушателите на националната програма "Христо Ботев" ще се убедят в това на 12 май, петък, от 23.00 часа, когато в студиото на предаването "Български изпълнители" трима от настоящите членове на "Сезони": китаристът доц. д-р Росен Балкански, мандолинистката Евдокия Бобоцова и най-новото попълнение – контрабасистката Маргарита Калчева (другите двама членове са мандолинистът Пламен Маслев и китаристът Милен Джуров), ще разкажат своята музикална приказка като част от квинтет "Сезони", а творбите, които ще звучат в тяхно изпълнение са от Йозеф Хайдн, Исак Албенис, Клод Дебюси и Росен Балкански.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05