В петата неделя след Възкресение Христово евангелско четиво разказва за излекуването на слепороден от Иисус Христос и ни дава повод за различни размишления. Изведнъж в съзнанието ми идва разказът на Иван Вазов "Дядо Йоцо гледа". Там дядо Йоцо гледа, без да вижда, но се радва на следосвобожденска България. Днес ние в голямата си част имаме прекрасно зрение, но често пъти не можем да се радваме на заобикалящия ни свят и на живота. Защо? Какво ни пречи? Къде да търсим вината? Вървим намръщени по улиците, само чакаме повод, за да наругаем. Вечно сме недоволни без да осъзнаваме, че човекът е създаден, за да се радва на светлината, която блика в слънчевия ден и да се грижи за света около него.
Слепотата е истинско нещастие. Красотата на заобикалящия ни свят, остава завинаги скрита за слепците, те не могат да се радват на изгряващото слънце. Мрак е обгърнал живота им и на всяка крачка ги дебнат препятствия и опасности. Мислим си, че сме многократно по-щастливи от незрящите, тъй като нямаме техните проблеми, но често пъти без дори да осъзнаваме ние притежаваме една не по-малко опасна болест, а тя е духовната слепота.
Заедно със ставрофорен иконом Александър Лашков, председател на столичния храм "Св. Троица" в столичния квартал "Илинден" разговаряме за духовната слепота и за делото на св. Константин Велики, чиято памет Църквата чества на 21 май.
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg