Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За духовната слепота

Снимка: budiveren.com

В петата неделя след Възкресение Христово евангелс­ко четиво разказва за излекуването на слепороден от Иисус Христос и ни дава повод за различни размишления. Извед­нъж в съзнанието ми идва разказът на Иван Вазов "Дядо Йоцо гледа". Там дядо Йоцо гледа, без да вижда, но се рад­ва на следосвобожденска България. Днес ние в голямата си част имаме прекрасно зрение, но често пъти не можем да се радваме на заобикалящия ни свят и на живота. Защо? Как­во ни пречи? Къде да търсим вината? Вървим намръщени по улиците, само чакаме повод, за да наругаем. Вечно сме недо­волни без да осъзнаваме, че човекът е създаден, за да се радва на светлината, която блика в слънчевия ден и да се грижи за света около него.

Слепотата е истинско нещастие. Красотата на заобика­лящия ни свят, остава завинаги скрита за слепците, те не мо­гат да се радват на изгряващото слънце. Мрак е обгърнал жи­вота им и на всяка крачка ги дебнат препятствия и опасности. Мислим си, че сме многократно по-щастливи от незрящите, тъй като нямаме техните проблеми, но често пъти без дори да осъзнаваме ние притежаваме една не по-малко опасна бо­лест, а тя е духовната слепота.

Заедно със ставрофорен иконом Александър Лашков, председател на столичния храм "Св. Троица" в столичния квартал "Илинден" разговаряме за духовната слепота и за делото на св. Константин Велики, чиято памет Църквата чества на 21 май.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Голямата диктовка": Коя дума затрудни най-малките участници?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" обсъждаме значението на "Голямата диктовка", проведена в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Това събитие предизвика голям интерес и събра участници от различни възрасти, които имаха възможността да демонстрират своите умения по правопис. В интервю за предаването д-р Ивета..

обновено на 03.06.24 в 13:24

Милен Митев: Разговорът за българската история и култура трябва да започне от обществените медии

Българската национална телевизия, Българското национално радио и Българската телеграфна агенция обявиха съвместната инициатива под надслов "14 века България в Европа". На обща пресконференция генералните директори на трите обществени медии заявиха намерението си да работят заедно за реализирането на тази инициатива. Те се стремят да насочат..

обновено на 03.06.24 в 11:57

Книга за съвременното китайско общество беше сред акцентите на Панаира на книгата в София

В рубриката "Епизоди от живота" поглеждаме към Панаира на книгата в София. Сред многобройните събития, привличащи вниманието на читателите, се открои премиерата на книгата "Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот". Този изключителен труд е издаден по повод 75 години от установяването на дипломатическите отношения между България..

обновено на 03.06.24 в 10:03

Свободата и свободите

Денят на Ботев и загиналите за свободата на България е повод да се запитаме за това всеобхватно и така податливо на безброй тълкувания понятие. Какво е свободата във философско измерение? Защо "тоз, който падне в бой за свобода, той не умира" – безсмъртието чрез саможертва ли се постига? А свободата на избора, свободата на словото, свободата на..

публикувано на 02.06.24 в 12:21
Иисус Христос и Самарянката

С дух и истина

Стремежът на хората към безсмъртие съществува от древни времена. Той е отразен и в приказките за деца чрез мотива за "живата вода", която има свойството да възкресява и да прави други чудеса. Истинската жива вода може да дойде обаче единствено чрез Бога, Който е Извор на живота. Сам Той обяснява на самарянката свойствата на живата вода: "А който пие..

публикувано на 02.06.24 в 09:20