Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симфония Литургика на Ясен Воденичаров

Снимка: стоп кадър YouTube

Симфония Литургика е нов запис на Ясен Воденичаров, който е осъществен в Първо студио на БНР. По повод посещението му в страната, Силвия Тихова се срещна с композитора, който от дълги години живее във Франция:

Ясен Воденичаров е ученик на Димитър Тъпков по композиция и на Лиляна Антова по пиано. През 1991 г. следва електроакустична музика в Групата за музикални изследвания при Френското радио. Дипломира се със специалност композиция при проф. Пол Мефано и музикална акустика при проф. Мишел Кастеленго във Висшата държавна консерватория в Париж (1998 г.). Завършва музика и музикознание на ХХ век в IRCAM и във Висшата школа за социални науки към Сорбоната под ръководството на проф. Юг Дюфур.

Дългогодишния съмишленик на Ясен Воденичаров е диригентът Иван Стоянов. Той прие поканата да сподели няколко думи за новия запис на творбата.

Ясен Воденичаров е автор на произведения за симфоничен и камерен оркестър, инструментални и вокално-инструментални ансамбли и др. В музиката му преобладава програмността, която се реализира чрез сонористични търсения при постигането на авангарден музикален език. През 1993 г. той получава Голямата награда на Х Международен конкурс по композиция в Токио, Япония. Участвал е със свое произведение на международния фестивал за съвременна музика в Дармщат, Германия. Композициите на Воденичаров са излъчвани и изпълнявани в радиопредавания, на концерти и фестивали във Франция, Германия, Австрия, Чехия, Холандия, Канада, Япония и др.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мирослава и Мирослав в In The Mood Jazz Club

Концертна програма “Мирослава и Мирослав” само глас и пиано, с подзаглавие Both Sides Now ("Двете страни сега"), има на 17 май, събота, в столичния In The Mood Jazz Club . За ценителите на смислената и фина музика, производна на джаза, имената на Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски  в нея са красноречиви. През 2015 година те изпълниха за първи..

публикувано на 14.05.25 в 17:30
Василка Андонова

Една от благословените

Всички познават Василка Андонова като една от най-харизматичните и усмихнати певици. Талантлива, завладяваща, добронамерена, приковаваща вниманието, тя носи не само красотата на трънската песен, но и характера на трънчани. Снимките са предоставени от семейството на Василка Андонова

публикувано на 14.05.25 в 09:13

Пиер Омер и неговият вуду-суинг-рокендрол

След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...

публикувано на 13.05.25 в 21:26

Джаз квартетът J Modules с концерт и предстоящ дебютен албум

Четирима опитни и изявени музиканти от софийската джаз сцена намират обща посока в джаза през 2022 г. и така се заражда формацията J Modules. Това са пианистът Мартин Марков, китаристът Петко Дреников, басистът Михаил Иванов и барабанистът Атанас Попов. Стартират като трио с музиката на Мартин Марков (издават албумите Curves (2018 г.) и New Sight..

публикувано на 13.05.25 в 08:45

Нов симфоничен оркестър представя трио "Пезанте"

Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират устойчиво в клавирно трио. Мина е от София, Тодор – от Пловдив, но след 8 клас идва да учи в София, а Филип от Стара Загора, но и неговият музикален път го отвежда в столицата. Техен преподавател по..

публикувано на 13.05.25 в 08:05