Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Татяна Троянос: Всичко трябва дълбоко да се почувства

Снимка: Erica Davidson

В съботната вечер ще възкресим спомена за мецосопраното Татяна Троянос – без съмнение голямо име в историята на световния оперен театър. "Музиката изпълва целия ми живот", признава певицата пред сп. "Опера Нюз". "Това ме задължава да съм дисциплинирана и все по-усърдна. Благодаря на съдбата! Чувствам се великолепно, когато пея добре, сякаш отново се появявам на този свят…"

Когато е на 25, стъпва за пръв път на сцената – на премиерния спектакъл на "Сън в лятна нощ" от Бенджамин Бритън в Ню Йорк Сити опера. Почти веднага след това участва като Марина Мнишек в първата постановка на театъра на "Борис Годунов" от Мусоргски. Татяна Троянос знае прекрасно, че за да я признаят у дома (родена е в Ню Йорк през 1938 година) трябва да покори престижните европейски сцени: в Хамбург, Лондон, Берлин, Венеция, Цюрих, Виена, Залцбург… Успехът надминава всички очаквания, а през 1977 триумфира като Адалджиза в Ла Скала и Еболи в Мюнхен. Работи с диригенти, режисьори и певци от най-висш ранг.

"Често моля режисьорите да ми дадат списък с характерни особености на ролята, който трябва да изиграя. Основни посоки в реакциите и чувствата. Прибирам се у дома и сядам пред огледалото. Опитвам да напасна ролята към моята същност. Усещам я, сякаш я виждам отвътре. Независимо дали е Кармен или Кундри, Жулиета или Амнерис… Тогава съм истински щастлива!", още едно от откровенията на Татяна Троянос.

Отиде си от този свят на върха на славата през 1994, след като 17 години бе едно от емблематичните лица на МЕТ. Изключително ползотворно сътрудничество имаха с тогавашния музикален директор Джеймс Ливайн, който на прощалния концерт в достолепния театър изрече: "В десетки спектакли сме били заедно, а публиката възторжено скандираше името ѝ. Това не се случва на всички! Татяна бе рядък дар за МЕТ в цялата история на най-реномирания американски оперен театър."

85-ата годишнина на Татяна Троянос ще почетем с два великолепни записа на "Дидона и Еней" от Хенри Пърсел и "Вертер" с автор Жюл Масне.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50