Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ти нявга риба фатял ли си уа, каунь?

4
Тодор Алексиев, Росен Мирчев, Ангел Николов, Асен Масларски (от ляво надясно)
Снимка: Янко Найденов

Неслучайно с този въпрос започваме предаването си от Хасково, където попадаме навръх откриването на поредното издание на фамозния "Каунь фест"!

Защото това – за рибата – питаме специалния ни гост и "баща" на културното събитие Янко Митев, който пък се оказа, че и риба е фатял, и желва, че и водна кукарджа! Та се затруднихме като какъв да го водим – рибар или ловец?! Но, разбира се, той си остана актьор, режисьор, писател и невероятен забавник, а акцентът в разговора ни падна върху предстоящото събитие, за което той не пропусна да отправи покана в национален ефир към всички зевзеци в родината.

След него си идваме на думата със Щерьо Щерев и представяме току-що отпечатаната му книга "Моята река"! Щерю Щерев, наричан в Хасково "професор по рибарство и аквакултури" заради пословичната му отдаденост на риболова, е музикант и дългогодишен автор на цели страници за риболова във вестниците "Новинар юг" и "Хасковска Марица". А сега той е събрал историите си под заглавие "Моята река".

"Рибарлъка съм го захванал от дете, учител ми беше баща ми, а първата ми риба беше морска" – разказва увлекателно Щерю Щерев, който сега е пренесъл такъмите си чак в Брайтън, Англия. Рибата на живота му е грамаден сом, с когото се е борил цели 50 минути да го извади от водата. "Беше само 7 кг по-лек от мен!" – спомня си колоритният рибар, който е прочут и с незаменимите си кулинарни рецепти.

Книгата съдържа описания на любимите му места за риболов, паметни случки, напътствия към младите последователи и много снимки.

А после идва ред на увлекателните ни събеседниците ни от Ловно-рибарското дружество в Хасково – знаменосецът на сдружението Тодор Алексиев и Ангел Николов – председател на ловната дружина "Гергьовден". Те разказват с гордост за благоустроената историческа местност Гергьовден, където е сложено началото на организираното ловно сдружение в този край и за това как близо 30 души дават труда си в обновлението на терена. Край параклиса "Св. Георги", осветен по християнски обичай, е построен навес, изградена е чешма, засадени са нови дръвчета. "Имотът е вече наш и имаме документ за собственост!" – похвали се Ангел Николов.

Тодор Алексиев от градската дружина "Идимирли" пък споделя не само как се спазват традициите при откриване на новия ловен сезон, но и разбираме, че в дружината му членува и рекордьор: Радостин Радев, който има грамота за отстреляни 4 чакала в рамките на едва 5 минути. "Успяваме да регулираме бройката им, но проблемът продължава" – каза Алексиев.

Така дадохме символичното начало на веселяшкия "Каунь фест", защото в предаването ни съвсем не липсваха весели и забавни ловно-рибарски истории.

Знаем, че човек не винаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!

Снимки – Янко Найденов


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35