Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Септемврийска благодат по суша и вода

4
Невестино – освещаване на знамената
Снимка: Асен Масларски

В поредното издание на "И рибар съм, и ловец съм" отбелязваме съвсем по ловджийски Независимостта на България и настъпването на астрономическата есен. Но поредните ни петъчни приключения, на които ви правим свидетели, се случиха диаметрално – от подножието на Осоговската планина до брега на Черно море!

Награждаване на активисти – Невестино

А наистина грандиозно честване на 130-ата си годишнина правят ловците и рибарите от СЛРД "Елен" - Кюстендил в Лесопарка на с. Невестино. Въпреки дъжда близо 2000 ловци и въдичари, сред тях и от други части на страната, дефилираха по главната улица със знамената и символите си, като някои водеха и ловните си кучета. Домакин на събора е кметът на Невестино и запален ловец инж. Димитър Стаменков, а председателят на Сдружението Иван Милушев откри ловния събор, като в речта си подчерта: "Сдружението ни се създава през месец юни 1893 г. и тези 130 години ни нареждат сред най-старите обществени и природозащитни организации в Европа!"

Наградените – Радослав Качиков, Мартин Димитров, Адриян Стоянов, Мирослав Илчев, Николай Танев и съдията Ивайло Иванов

Ако на запад валеше дъжд, то септемврийското море беше топло, ласкаво, гостоприемно и изключително благосклонно към състезателите по подводен риболов – нито един не излезе от вълните без улов. В последния за годината (от общо девет кръга) турнир за Купа "България" – най-престижният трофей в този атрактивен спорт – участие взеха 37 души от всички клубове по подводен спортен риболов в страната. Той беше организиран от трите варненски клуба КПСД (Клуб по подводни спортни дисциплини), Клуб по морски спортове "Ватус про" и Клуб по водни спортове "Варна" с финансовата подкрепа на Община Варна. Домакин на турнира за Купа "Варна" традиционно бе хижа "Черноморец" – къщички "Синьо лято". Главен съдия беше Ивайло Иванов – вицепрезидент на Българската федерация по подводен риболов, а делегиран комисар – Ивайло Душев.

Лефер 3.450 кгОсвен традиционните риби като платерина и морска врана те подредиха на кокàните и по-редки видове – лабрида, смарид и спари (морска хиена), а най-трофейната беше лефер с тегло 3,450 кг. Първото място грабна Николай Танев от клуб "Черноморец" – Бургас, а приза за най-голяма риба взе Мартин Димитров от клуб "Св. Никола" - София. Преди да качи на везната внушителния улов, главният съдия Ивайло Иванов отбеляза, че такъв голям екземпляр рядко се уцелва по време на състезание.

В турнира за купа "Варна" се включиха и национални състезатели като Валентин Люцканов от клуб "Черноморец" - Бургас, капитан на Националния отбор на България, който този месец участва в Световното първенство по подводен риболов от 7 до 10 септември в Ларедо, Испания. В състава бяха още Анастас Бъчваров от клуб "Марлин" – Приморско, Веселин Томов и Мирослав Илчев от Спортен клуб по подводен риболов "Несебър". Те са и водачи в ранглистата за Купа "България" за 2023 г.

Знаем, че човек невинаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!

Снимки: Турнир за купа "Варна" – Деница Минчева; Ловен събор Невестино – Асен Масларски и Кирил Фалин


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44