Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Песните на планинското село Абланица

6
Снимка: Валери Леков

Село Абланица се намира в община Хаджидимово.

От историята е известно, че то е едно от най-древните селища по поречието на река Места в областта Чеч. Историко-географската област Чеч е поделена между България и Гърция и е съставена от около 60 села, населени от помаци, които ние наричаме българи мохамедани.

В първите писмени извори за селото в османските регистри от края на XV в., населено място се среща под наименованията Апланче, Абланиче и Аблание.

Джемиле Стамболиева-Сопова
В "Етнография на вилаетите Адрианопол, Монастир и Салоника", издадена в Цариград през 1878 година и отразяваща статистиката на мъжкото население от 1873 година, Абланица е посочено като село със 150 домакинства и 370 жители помаци. Към края на XIX век в селото има мюсюлманско мъжко население 471 души, което живее в 150 къщи.

Исмет Барутев, Ибраим Конадов и Мурад Бакибасхев
През 1899 година Абланица е с население 1300 жители според резултатите от преброяване населението на Османската империя. В началото на XXI век селото наброява около 3000 човека.

Още за историята, настоящето и хората на Абланица – в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..

обновено на 22.01.25 в 12:57

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..

публикувано на 22.01.25 в 12:48
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29

Бабинден в АГ "Майчин дом"

На 21 януари в Деня на родилната помощ, известен като Бабинден, в най-старата АГ болница у нас "Майчин дом" се състоя водосвет и освещаване на III операционна зала на името на доц. д-р Божидар Славчев. В ритуала по измиване на ръцете участие взеха директорът на болницата проф. Иван Костов, началникът на Родилна клиника проф. Асен Николов и..

публикувано на 22.01.25 в 12:04

Денят, който промени Русия и Украйна: 22 януари през призмата на историята

В контекста на значими исторически дати и събития, историкът Евлоги Станчев говори в ефира на "Нашият ден" за паралелите между "Кървавата неделя" през 1905 г. в Русия и Съединението на Украйна от 1919 г. Тези събития носят своето значение както за времето, в което са се случили, така и за съвремието. На 22 януари 1905 година в Санкт..

обновено на 22.01.25 в 11:39