Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църковното изкуство като път към Бога

От 18 октомври до 9 ноември във Велико Търново се провежда Осмо Международно биенале на църковните изкуства. Форумът е фокусиран към представяне на съвременното творчество на автори в областта на православното християнско изкуство: иконопис, стенопис, дърворезба, мозайка и други.


Биеналето включва мащабна изложба, конференция, презентации, дискусии и други съпътстващи събития. Провежда се под мотото "Църковните изкуства в духовната култура на съвременна Европа". Насочено е към представяне пред най-широк кръг от зрители както на водещи, така и на начинаещи творци от областта, обединени от християнските ценности и култура. Организатори на биеналето са катедра "Църковни изкуства" на Православен богословски факултет при ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" и сдружение "Икона", съорганизатор е Община Велико Търново.


За събитието разговаряме с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в Православния богословски факултет при ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", които в деня на св. Йоан Рилски Чудотворец изнесе беседа на тема "Раят и неговата иконологична интерпретация".



Християнска поезия
Стихотворението "И с вързани очи…" от Мара Белчева, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.


Снимки - Изложбени зали "Рафаел Михайлов", гр. Велико Търново
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да избираме безопасни козметични продукти?

На годишна база кожата ни поема между 2 и 4 килограма козметика. Това показва колко важен е изборът на безопасни козметични продукти. В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден" темата е "Науката във всекидневието". Гост в ефира е Нели Понева от Лаборатория за охарактеризиране на фармацевтични форми, която разказва как козметиката..

обновено на 21.05.24 в 13:01

Колко и какво четат децата в град Елена?

Градската библиотека в Елена играе важна роля в живота на децата, предоставяйки им достъп до разнообразна литература и организирайки различни дейности и конкурси. За дейностите и предпочитанията на младите читатели разговаряхме с Мария Минчева , библиотекар в Детския отдел на библиотеката. Ето какво тя сподели в ефира на "Нашият ден": "Да,..

обновено на 21.05.24 в 12:01

Читалище "Напредък - Елена – 1863": 160 години културна и просветна дейност

Едно от най-старите читалища в България, НЧ "Напредък - Елена – 1863" отбелязва своята 160-годишнина през тази година. В интервю за изнесеното студио от град Елена на предаването “Нашият ден“ инж. Димитринка Иванова, председател на читалището, разказва за богатата история и разнообразната дейност на тази културна институция. Днес почитаме..

обновено на 21.05.24 в 11:28

Как се е променяла във времето Еленската "Даскалоливница"?

Изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от град Елена продължава с интересен разговор за първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов. В предаването участва д-р Йордан Минчев, директор на СУ "Иван Момчилов" и председател на комисията "Хуманитарни дейности" в Общинския съвет на Елена. Комплексът, включващ училището, е..

публикувано на 21.05.24 в 10:44
Елена -Часовниковата кула

Град Елена празнува в Деня на светите Константин и Елена

Днес Православната църква почита паметта на светите Константин и Елена, които са свързани с началото на възхода на християнството в Римската империя и намирането на Кръста, на който е бил разпнат Христос. По този повод предаването "Нашият ден" има изнесено предаване от град Елена, където се чества празникът на града. Днес почитаме Светите..

обновено на 21.05.24 в 09:44