Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Демография, българи, миграции

| Интервю
Благослав Михайлов, Сиси Денкова, Христо Бояджиев
Снимка: БНР

Половината от младите българи между 18 и 29 години биха емигрирали от България, според актуално изследване на “Тренд”. Кои са причините за това и кои са решенията на този проблем?

Въпросът за демографията и българите в България и по света и миграциите – в контекста на войните, икономическата и социална ситуация. Това е посоката на разговор в това издание на “Гласът на времето”.

Режисьорката на филма “Аромат на липа”, който можете да гледате в кината от 27 октомври 2023 – Цветана “Сиси” Денкова казва: “Като представител на малка общност от българи в Мемфис, Тенеси, САЩ, мога да кажа, че темата за връщането в България е много актуална."

Относно демографията, Благослав Михайлов от Стража.бг казва: “Не се притеснявам, защото демографските показатели са резултат от множество индивидуални решения. Най-важният въпрос е – как да имаме държава, в която хората да искат да остават и да се чувстват финансово осигурени да създават деца. Вместо това се поставят въпроси, свързани например със западните либерални ценности. Но демографията не е въпрос на политика, а на икономически показатели най-вече."

“Китай опита да се меси в демографията си и това не резултира в нещо добро. Държавата трябва да създава предпоставките хората да се развиват добре. И от там нататък – трябва да не се меси” – казва Христо Бояджиев от Тук-там. България може да стане Силициевата долина на Балканите, която създава условия не само за българи, а и за други народности да идват тук, да създават семейства и да правят бизнес. Да, така ще имаме по-мултикултурна среда, да, бих се радвал да сме повече българите, но пък това е стъпка България да бъде страхотно място за живот.”

Относно приемането на мигранти, Сиси Денкова обяснява патриотичната вълна в България с желанието на една малка нация да се запази, но и че същевременно с това, когато някой има нужда от помощ – българите показват гостоприемство и човещина.

“Хората, които проявяват ксенофобски възгледи – не са виждали хора от различни етноси и националности. Когато ти видиш човека от плът и кръв пред теб – не можеш да реагираш по омразен начин, както към абстрактна група от мигранти. Едното е политическа теза, а другото е лично отношение” – според Благослав Михайлов.

Един от ключовите въпроси, който става повод за дискусия в предаването, е къде трябва да живеят младите българи. Тук-там свързва българите по света и дава възможност на млади хора да отидат по света, да се образоват и да се върнат в България, като преди това някой им подаде ръка. Вижте видео по темата.

В предаването участва и писателят Георги Бърдаров, ръководител на катедра Социално-икономическа география в Геолого-географския факултет на Софийския университет. Според него ключът към решаването на демографските проблеми е радикалната реформа в образователната система, където младите хора да бъдат мотивирани да се реализират на пазара на труда. "Големият проблем на България не е раждаемостта, а смъртността" – според Бърдаров.

Чуйте още в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50