Пианистът и композитор Димитър Бодуров отново ще се срещне с българската си публика. В няколко концерта неговото трио ще представи музиката от актуалния албум на формацията "Сенкя падна".
Обиколката на "Бодуров трио" ще започне в Плевен (25.10), ще премине през Пловдив (26.10), ще продължи към Велико Търново (27.10) и Варна (28.10), и ще завърши в София (29.10).
Верни партньори и съмишленици на Димитър Бодуров са Йенс Дюппе и Борислав Петров – барабани и Михаил Иванов – бас. На последните два концерта към членовете на формацията ще се присъедини и новозеландският им колега Хейдън Чишолм – малко познат в България, но изградил трайно присъствие на европейската сцена саксофонист.
Експериментатор и откривател, надарен с талант и обаятелна артистична харизма Димитър Бодуров е търсещ и ерудиран музикант, който пленява с емоционалност и с богатство от музикално-изразни средства, в които ярко звънти българският фолклор и се откроява връзката с корените и традицията.
"Моят личен подход при работата ми с фолклора е роден от любов – баща ми беше народен музикант, но аз съм израснал с джаза и класическата музика. Когато отидох да уча в Нидерландия, носталгията по България и изобщо любовта ми към тази музика (фолклора) ме накараха да я интегрирам в моето лично творчество и да я превърна в нещо друго. Такава беше моята мотивация да започна и в последствие да дам ново звучене на фолклора, защото той не замира. Той се променя.
Аз имам колекция с много записи от фолклорните фестивали – от Копривщица, от Българево. Колекцията ми включва записи от 60-те години до 2000 година. Това, което ми направи впечатление в тези записи, е, че начинът на пеене и песните се променят, макар че си остават фолклорни. Това ми даде свобода да интерпретирам фолклора по собствен начин, като аз не го аранжирам – това, което повечето хора правят. Аз искам деструктивно да разградя елементите и отново да ги съчетая в някаква нова форма, в някакъв нов стил, който е по-близък до съвременното джаз звучене и тенденции" – думи на Димитър Бодуров.
През 2022 година се появи шестият албум "Сенкя падна" на "Бодуров трио" – формация, която гради своя авторитет и привлича почитатели вече повече от две десетилетия.
"Историята на моето трио е, че ние започнахме да работим заедно преди 20 години. Всички знаем какво значи да правиш нещо, каквото и да е то в продължение на двайсет години. То е като някакъв вид брак. Една връзка, през която ние преминаваме. Преминаваме и през личните си премеждия и желания – казва Димитър Бодуров. – Дебютният ни албум нямаше нищо общо с фолклора. Той беше по-близо до естетиката на немския лейбъл ЕСМ. По това време аз много се интересувах и продължавам да се вълнувам от тази естетика, но след това започнахме да работим с фолклор. И така от албум на албум интерпретацията на фолклора вървеше от по-конкретна към все по-абстрактна. Пример е пиесата, която чухме – "Сенкя падна". Там фолклорът присъства много директно, но същевременно и много абстрактно."
С концерта на "Бодуров трио" на 26 октомври в Първо студио на Радио Пловдив ще се даде начало на деветото издание на Plovdiv Jazz Fest, а изявата на формацията във Варна ще е част от Varna Jazz Days 2023 Autumn.
Подробности за събитията, както и целия интересен и увлекателен разказ на Димитър Бодуров, можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – Bodurov Trio и Plovdiv Jazz Fest
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..
"Налей" е музикално и кинематографично пътуване в света на двама мъже, които мълчаливо се справят с живота, с мъката, с жените, и със самите себе си. Без да говори директно за любов, "Налей" разказва за братството. За болката, споделена между мъже. За бурята, която се случва вътре в тях, докато се борят с тази навън. "Налей" всъщност е съвместната..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите съвременни творци на ъндърграунд музиката, които боравят най-вече със словото, показва друга своя страна – не толкова меланхолична и загледана навътре към себе си. В "Химикал Х" представителят на хип-хоп..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените български музиканти – световноизвестният кавалджия Теодосий Спасов и китаристът Християн Цвятков. Пет години по-късно с албума "Антарктически приказки" с пиеси, създадени на ледения континент и на..
Банско отново се готви да бъде столица на своя емблематичен джаз фестивал – събитието, което превръща града в международна столица на джаза всяко лято. Тази година фестивалът ще се проведе от 1 до 10 август и това издание ще бъде най-мащабното до момента – десет дни, три сцени, и десетки световни и български джаз звезди. "Банско джаз фестивал..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg