По повод 120 години от рождението на Златю Бояджиев на 22 октомври в къщата-музей "Златю Бояджиев" в Стария град беше организирано честване с официално откриване на изложба с негови картини, допълнена и с непоказвани все още творби.
В това предаване с Красимир Линков, директор на Градското художествена галерия на град Пловдив, разговаряхме за събитието, за творчеството на художника, за историята на галерията и за нейните колекции.
Той сподели и свои лични спомени за Златю Бояджиев. "Аз го помня…. Помня неговата характерна походка, характерният му силует. Той всеки ден почти излизаше, сядаше на един стол в един млечен бар на главната улица. Около него винаги бяха негови приятели и почитатели. Които, от една страна, го подкрепяха, от друга страна, по някакъв незнаен начин общуваха с него, защото говорът му (след инсулта) беше много труден. Винаги един фотоапарат висеше на врата му и той непрекъснато снимаше. И после тези снимки, с помощта на негови приятели, ползваше за сюжети на своите картини…“
Като изкуствовед, Красимир Линков посочи особеното въздействие на творбите на художника, на мистичните моменти и символиката в неговото творчество. "Що се отнася до това – да се проникне в сложността на неговото творчество – това наистина е една много трудна е непосилна задача, въпреки че изглежда много ясно и лесно. Но има неща, за които човек би могло да си зададе въпроси.
Например има една картина, която изобразява "Нотр дам дьо Пари" – Парижката света Богородица – и пред тази катедрала има и гилотина. Има извършване на наказание, на гилотиниране и публика. Много е странно как така Златю Бояджиев свързва нещата…?! Известно е от историческа гледна точка, че на това място са се извършвали екзекуции… Как това е достигнало до съзнанието на Златю Бояджиев, бихме могли само да гадаем…"
ГХГ - Пловдив e разположена в девет експозиционни сгради, в които са изложени различни по тематика колекции от художествени творби, като общата постоянна експозиция, сред чиито картини е и "Портрет на Софроний Врачански", която се смята за първия светски портрет в българското изкуство.
Другите постоянни експозиции са "Иконната сбирка“, "Енчо Пиронков", "Цанко Лавренов“, "Мексиканско изкуство“, "Георги Божинов-Слона“ и други… Днес галерията притежава повече от 7200 творби – живопис, графика, скулптури и приложни изкуства, икони, мексиканско изкуство, фотографии..
Красимир Линков разказа и историята на експонатите на мексиканското изкуство, които са изложени в отделна сграда:
"...Това е една интересна история, в която лично съм забъркан… Това беше всъщност по повод на 1300-годишнината на българската държава. Очевидно на държавно ниво са обменени такива идеи. Мексико подари на България хиляда и триста графики от различни художници, а България подари за стогодишнината на град Мореля сто български графики. Казах, че лично съм забъркан в тази история, защото тогава бях първият уредник на тази експозиция и тогава дойде госпожа министърът на културата на Мексико, която гостува в Пловдив. Тя беше очарована от града и може би това е причината в Пловдив да има такава къща-музей на мексиканското изкуство…"
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..
Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..
"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение" (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..
Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg