Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световна звукозаписна премиера на френска барокова музика

Снимка: brilliantclassics.com

Италианският клавесинист Фердандо Де Лука издаде най-новия си албум, в който е осъществена световната звукозаписна премиера на "Първа книга с произведения за клавесин" от Шарл-Александр Жолаж (ок. 1700-1761). Изданието на автора, което е публикувано през 1738 г. в Париж, всъщност е единствената му книга, макар и, както става ясно от заглавието на тома, Жолаж най-вероятно да е възнамерявал да издаде още свои творби за инструмента.

Много малко се знае за живота на Жолаж. На корицата на колекцията му той е обявен като "бивш органист на краля на Полша". Предполага се, че назначението е било по времето, когато крал Станислав Лешчински е в изгнание във Франция, и службата на Жолаж най-вероятно е приключила през 1733 г. със завръщането на монарха в Полша. Известно време след това композиторът е учител по клавесин в аристократични домове в Париж, а от 1740 г. е органист в базиликата Нотр Дам де Виктоар – пост, който заема до смъртта си.

Албумът, който е издаден от компанията Brilliant Classics, не е първият случай, в който Фернандо Де Лука възражда рядко изпълнявана музика. За същата компания музикантът вече е записал и цялостните опуси за клавесин на почти неизвестните Кристоф Граупнер и Кристоф Моаро. Изпълнителят е сред най-ярките италиански клавесинисти през последните десетилетия. Роден през 1961 г. в Рим, той постъпва в консерваторията "Санта Чечилия" едва на 14-годишна възраст. Освен активната си изпълнителска кариера, която го отвежда в цяла Европа и Северна Америка, Де Лука се изявява и като композитор на музика в бароков стил и е член на композиторското общество Vox Saeculorum.

Този вторник (7ноември от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълненията на Фернандо Де Лука на произведенията от "Първа книга с произведения за клавесин" от Шарл-Александр Жолаж.

Снимка – brilliantclassics.com
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кубинският перкусионист Роландо Пеласио в България

По покана на фондация "Вирул" и българския перкусионист Георги Попов в София пристигна Роландо Пеласио, един от най-талантливите кубински перкусионисти на своето поколение. Кубинският музикант, свирил с легендарни групи като Buena Vista Social Club, Afro-Cuban Allstars и Conjunto Chapotin, ще бъде водещ на тридневен уъркшоп по афро-кубински перкусии в..

публикувано на 02.05.24 в 08:55

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55