Италианският клавесинист Фердандо Де Лука издаде най-новия си албум, в който е осъществена световната звукозаписна премиера на "Първа книга с произведения за клавесин" от Шарл-Александр Жолаж (ок. 1700-1761). Изданието на автора, което е публикувано през 1738 г. в Париж, всъщност е единствената му книга, макар и, както става ясно от заглавието на тома, Жолаж най-вероятно да е възнамерявал да издаде още свои творби за инструмента.
Много малко се знае за живота на Жолаж. На корицата на колекцията му той е обявен като "бивш органист на краля на Полша". Предполага се, че назначението е било по времето, когато крал Станислав Лешчински е в изгнание във Франция, и службата на Жолаж най-вероятно е приключила през 1733 г. със завръщането на монарха в Полша. Известно време след това композиторът е учител по клавесин в аристократични домове в Париж, а от 1740 г. е органист в базиликата Нотр Дам де Виктоар – пост, който заема до смъртта си.
Албумът, който е издаден от компанията Brilliant Classics, не е първият случай, в който Фернандо Де Лука възражда рядко изпълнявана музика. За същата компания музикантът вече е записал и цялостните опуси за клавесин на почти неизвестните Кристоф Граупнер и Кристоф Моаро. Изпълнителят е сред най-ярките италиански клавесинисти през последните десетилетия. Роден през 1961 г. в Рим, той постъпва в консерваторията "Санта Чечилия" едва на 14-годишна възраст. Освен активната си изпълнителска кариера, която го отвежда в цяла Европа и Северна Америка, Де Лука се изявява и като композитор на музика в бароков стил и е член на композиторското общество Vox Saeculorum.
Този вторник (7ноември от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълненията на Фернандо Де Лука на произведенията от "Първа книга с произведения за клавесин" от Шарл-Александр Жолаж.
Снимка – brilliantclassics.comВ съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg