"Джаз+Дуенде" на 13 ноември в първата си част е свързан с литературата. Новият Нобелов лауреат Юн Фосе е и автор на част от текстовете на "Вятър и Слънце" – новият албум на сънародничката му Синике Лангеланд. Такова сътрудничество отдавна не е изненада и не заради присъждането ѝ през 2016 на Боб Дилън. Нейният носител за следващата 2017, Казуо Ишигуро, от 2007 пише песни за Стейси Кент, които на 5 март 2024 ще бъдат издадени от "Фабер" в сборника по името на тази, която ще си припомним сега – "TheSummerWeCrossedEuropeintheRain". "Напоследък си изградих реноме на разказвач на истории, но всичко започна с текстове на песни" – признава Ишигуро. Да напомним ли, че Стейси е Рицар на Ордена на изкуствата и литературата на Франция от 2009? Съвременният португалски поет Антонио Ладейра също твори заедно с нея – 2013 излиза песента им "OComboio”, също част от плейлиста ни.
Съвременни са и текстовете на италианската поетеса Патриция Валдуга, която ги рецитира и припява на бандонеона на Даниеле Бонавентура. Един от "прокълнатите" поети отпреди век и нещо обаче е част от новия репертоар на челиста Матио Саглио, който сме ви представяли тук с нарочно интервю (Верлен, "Грийн“).
Продължението е с двама автори, които също сме представяли тук на живо. Първият, португалецът Жулио Ресенде, си играе с текста на "AlltheThingsYouAre", обръщайки се към любим квартал от родния му Лисабон, Алфама ("Всичко, което е Алфама“). Вторият е кубинецът Алфредо Родригес с Бетовен, като класика за всички малки пианисти. След него сънародникът му Гонсало Рубалкаба се обръща към друга класика отпреди половин век, "Тук, там и навсякъде".
Финалът е само няколко години след написването ѝ от Ленън – Маккартни – на концерт от Лондон слушаме още една тяхна песен с три бразилски вокала – Гал Коста, Жилберто Жил и Каетано Велозу.
Снимка – стоп-кадър YouTube
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg