"Джаз+Дуенде" на 13 ноември в първата си част е свързан с литературата. Новият Нобелов лауреат Юн Фосе е и автор на част от текстовете на "Вятър и Слънце" – новият албум на сънародничката му Синике Лангеланд. Такова сътрудничество отдавна не е изненада и не заради присъждането ѝ през 2016 на Боб Дилън. Нейният носител за следващата 2017, Казуо Ишигуро, от 2007 пише песни за Стейси Кент, които на 5 март 2024 ще бъдат издадени от "Фабер" в сборника по името на тази, която ще си припомним сега – "TheSummerWeCrossedEuropeintheRain". "Напоследък си изградих реноме на разказвач на истории, но всичко започна с текстове на песни" – признава Ишигуро. Да напомним ли, че Стейси е Рицар на Ордена на изкуствата и литературата на Франция от 2009? Съвременният португалски поет Антонио Ладейра също твори заедно с нея – 2013 излиза песента им "OComboio”, също част от плейлиста ни.
Съвременни са и текстовете на италианската поетеса Патриция Валдуга, която ги рецитира и припява на бандонеона на Даниеле Бонавентура. Един от "прокълнатите" поети отпреди век и нещо обаче е част от новия репертоар на челиста Матио Саглио, който сме ви представяли тук с нарочно интервю (Верлен, "Грийн“).
Продължението е с двама автори, които също сме представяли тук на живо. Първият, португалецът Жулио Ресенде, си играе с текста на "AlltheThingsYouAre", обръщайки се към любим квартал от родния му Лисабон, Алфама ("Всичко, което е Алфама“). Вторият е кубинецът Алфредо Родригес с Бетовен, като класика за всички малки пианисти. След него сънародникът му Гонсало Рубалкаба се обръща към друга класика отпреди половин век, "Тук, там и навсякъде".
Финалът е само няколко години след написването ѝ от Ленън – Маккартни – на концерт от Лондон слушаме още една тяхна песен с три бразилски вокала – Гал Коста, Жилберто Жил и Каетано Велозу.
Снимка – стоп-кадър YouTube
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg