Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 518

Вълчият вой на Еровете

Емил Янев с Тодор Станчев и Васил Попов и Александър Скалд
Снимка: БНР

В епизод 518 "Трамвай по желание" представя на своята публика издателя Тодор Станчев и писателите Васил Попов и Александър Скалд.

Какво обединява тази литературна компания?

Буквите, думите, изреченията, книгите. И вълците. Васил и Александър подреждат изреченията в разкази и романи, Тодор има грижата текстовете да достигнат до своите читатели.

Издателство "Ерове" е проект на етнолозите Тодор и Атанаска Станчеви, а концепцията му е популяризация. Кръстници на литературната къща са двете най-странни букви в българската азбука – графичните изображения Ъ и Ь. Все пак това са гласни букви и чрез тях Станчеви дебело подчертават, че нямат намерение да са безгласна добавка в българската издателска действителност. Каузата на младите издатели е разгарянето на любопитството. А основната им движеща идея е откриването, достигането и разбирането на Далечния Друг.

"Ерове" дебютира в книжарниците с абсолютния документален бестселър "Дивашка жътва" на журналиста от "National Geographic" Карл Хофман, който разплита загадката по изчезването на мултимилионерския наследник и страстен изследовател Майкъл Рокфелер в Нова Гвинея през 1961 г.

Важна особеност е, че любопитстващото издателство предлага своите книги само с български кирилски шрифт и авторски корици, изработени от най-добрите илюстратори и графични дизайнери в страната.

Белетристите Васил Попов и Александър Скалд са сред специалната селекция на Станчеви. През "Ерове"-те Васко вкарва читателя сред "Вълчи разкази", а Александър не го пуска да излезе от вълчето пространство с "Вой".

Снимка – Ани Маринова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29