На 2 ноември в Двореца на изящните изкуства Bozar в Брюксел гостува реномираната Ротердамска филхармония, която под палката на младия финландец Тармо Пелтокоски изпълни творби на Бела Барток и Рихард Щраус. В същия ден Белгия бе връхлетяна от ураганната буря Киърън с множество проблеми в обществения транспорт. Въпреки лошото време, за моя голяма радост залата в Брюксел бе препълнена.Музикантите първо подгряха зрителите с темпераментните "Румънски народни танци", написани от Бела Барток първоначално като сюита за пиано и впоследствие преработени за оркестър през 1917 г. Известно е, че Барток е бил страстен колекционер и изследовател на народната музика на Румъния, България и Унгария. Румънските танци са базирани върху мелодии от областта Трансилвания.
В първата част прозвуча и Вторият концерт за пиано и оркестър на Барток със солистка блестящата 36-годишна пианистка Юджа Уанг. Творбата се счита за една от най-трудните в клавирния репертоар. Прочутият Андраш Шиф казва: "Всеки пианист може да си счупи пръстите с този концерт. Това безспорно е най-трудната творба, която съм изпълнявал". С виртуозна техника, голяма енергия и вулканичен темперамент, Уанг премина безпроблемно през наситеното с голяма ритмична сложност и брутална комплексност произведение. Оркестровата партия е много интересна – в първата част солистът е съпроводен само от духови и ударни инструменти, а във втората – от струнни. Юджа Уанг впечатли и с обемен и богат звук. Тя е родена в Пекин през 1987 г. в семейство на артисти – бащата свири на ударни инструменти, а майката е балерина. Мнозина считат, че именно тази съвкупност от ритъм и танц определят музицирането на пианистката. След като напуска родината си на 12-годишна възраст, Уанг се усъвършенства първо в Калгари, а след това в института "Къртис" във Филаделфия.
Пелтокоски направи сензационен дебют в Ротердам през май миналата година, замествайки Валерий Гергиев, с възторжени рецензии от музикалната критика. Пелтокоски е поредният впечатляващ "продукт" на знаменития финландски педагог Йорма Панула, при когото той започва занимания на 14-годишна възраст.
23-годишният финландец ще бъде главен гост диригент на Ротердамската филхармония в следващите четири години. Вероятно това ще бъде пробен период за младия музикант с поглед към по-примамливия пост на главен диригент, след като вече е известно, че той ще бъде вакантен през 2026 г., когато настоящият лидер – израелецът Лахав Шани, ще започне мандата си в Мюнхенската филхармония. Тармо Пелтокоски определя себе си като "вагнерианец". "Голямата ми мечта е един ден да достигна Байройт" – споделя той. Диригентът вече ръководи цялата тетралогия "Пръстенът на нибелунга" във финландското градче Еурайоки миналата година в съпровод на орган.
В момента младият маестро е главен диригент на Латвийския национален симфоничен оркестър, а от следващия сезон той ще поеме същия пост и в Тулуза с реномирания Оркестър Капитол.
Снимки: Eduardus Lee / ФС на Ротердамската филхармония
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..
"Налей" е музикално и кинематографично пътуване в света на двама мъже, които мълчаливо се справят с живота, с мъката, с жените, и със самите себе си. Без да говори директно за любов, "Налей" разказва за братството. За болката, споделена между мъже. За бурята, която се случва вътре в тях, докато се борят с тази навън. "Налей" всъщност е съвместната..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите съвременни творци на ъндърграунд музиката, които боравят най-вече със словото, показва друга своя страна – не толкова меланхолична и загледана навътре към себе си. В "Химикал Х" представителят на хип-хоп..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените български музиканти – световноизвестният кавалджия Теодосий Спасов и китаристът Християн Цвятков. Пет години по-късно с албума "Антарктически приказки" с пиеси, създадени на ледения континент и на..
Банско отново се готви да бъде столица на своя емблематичен джаз фестивал – събитието, което превръща града в международна столица на джаза всяко лято. Тази година фестивалът ще се проведе от 1 до 10 август и това издание ще бъде най-мащабното до момента – десет дни, три сцени, и десетки световни и български джаз звезди. "Банско джаз фестивал..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg