Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Динев – за колекциите, творбите и публиката на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски"

13
Национална изложба „Приятели на морето“, 2022 г.

Георги Динев е директор на Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски". Преди две години галерията отбеляза своя 75-годишен юбилей. От този момент до днес как се осъществява дейността на галерията – има ли нови творби, с които е попълнена колекцията, има ли нови проекти и променено ли отношението на публиката към представените изложби? За това разговаряхме с Георги Динев в предаването, който като художник изследва взаимовръзката между природа, екосистема, връзката между земята и планетите, мястото и ролята на човека в тази променяща се среда и влиянието на изобразителното изкуство върху общественото развитие.

Национална изложба „Приятели на морето“, 2022 г.
Бургаската художествена галерия е една от най-старите в страната. От септември 1966 г. тя се помещава в преустроената за целта сграда на еврейската синагога, един от архитектурните паметници на Бургас, строена през годините 1905-1910 от архитекта Фридрих Грюнангер. Галерията е създадена със съдействието на бургаски общественици, художници и културни дейци. Началото на нейната дейност е поставено през 1947 г., с тържественото ѝ откриване като "Картинна галерия и музей" в Борсовия салон на Търговската камара, с общ наличен фонд от 58 картини и 6 скулптури.

Съвременната ѝ експозиция е разположена на три етажа. Изложени са едни от най-забележителните творби от фонда на БХГ – живопис, скулптура и графика.

В изложбените зали на първия и втория етаж се представят картини и от бургаските художници от началото на века до днес, чиято морска тематика от бургаското море, допълва атмосферата с уют и стил. На третия етаж е представена постоянната експозиция "Странджански икони", датирана от XVII до началото на XX век. Една голяма част от тези икони, с които галерията се гордее, са спасени от поругателства и унищожение…!

Георги Динев в студиото на програма „Христо Ботев“
Във връзка със стратегията за развитие на институцията, Георги Динев представи своите идеи за нейната дейност. "Ние сме нов екип и откогато аз отстъпих в галерията, наложихме едно друго темпо на работа и мога да кажа, че ние рязко променихме стратегията на галерията. Тя, стратегията, си беше добра, но някак си времето – по-съвременните условия искат по-голяма динамика. Тъй като в една галерия винаги има постоянна експозиция, а градът не е толкова голям, рано или късно тя омръзва. И за да има по-голямо движение, да има по-чести посещения, и то от различна възрастова публика – и деца и възрастни – моята политика целеше да направим една по-голяма динамика на изложбите, които показваме. Не само от фонда, ами и на сериозни автори, които са юбиляри – завършили 60 или 70 години – не само бургаски автори, разбира се.

И всъщност това допринесе повече за идването на по-различна и по-разнообразна и новата публика в галерията. И ние бяхме удовлетворени от този факт."

От постоянната експозиция
Активната дейност на БХГ се допълва с представяне в нейните зали на гостуващи експозиции и колекции, собственост на други художествени галерии от страната и чужбина. Тематичните изложби, с творби от собствения фонд, също привличат вниманието на публиката. Но постоянно развиващата се институция има и някои проблеми. За разрешаването на един от тях Георги Динев сподели своите очаквания.

"След 10-и ноември еврейската общност си върна своята собственост и в момента община Бургас плаща наем, за да съществува Бургаската художествена галерия. И по този повод искам да кажа, че Бургас – четвъртият по големина град в страната – има нужда от една нова съвременна сграда за галерия. Много е красива сградата на синагогата, но тя вече не отговаря на съвременните изисквания за музей и за галерия. Нямаме даже достъп за хора в неравностойно положение. С хранилищата имаме проблеми, защото са влажни и т.н. През 60-те, 70-те, 80-те години тя си е вършила великолепно своята работа, но фондът вече наброява повече от 3200 творби – много ценни неща."


Снимки: БХГ „Петко Задгорски“, Божидар Любенов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рада Шарланджиева

Преводът като разпъване на езиковите граници

Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева.  Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..

публикувано на 09.04.25 в 15:05
Невена Цанева, Асен Лозанов, Васил Ряхов

Бургаският театър подава ръка на най-младите таланти

С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...

обновено на 09.04.25 в 14:37
Петранка Божкова

Добруджански писатели гостуваха на Дом "Дора Габе"

Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..

публикувано на 09.04.25 в 13:37

Преиздадоха "Джобен психотерапевт" на Сузана Макмахън

Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на  Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..

публикувано на 09.04.25 в 12:10
Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..

публикувано на 09.04.25 в 10:13