Английският писател и публицист Самюъл Джонсън преди близо три века изрича: "Патриотизмът е последното убежище на негодника", и тази крилата фраза е взета на въоръжение по-късно от Лев Толстой, а се цитира до днес постоянно от мнозина.
Какво имат предвид двамата класици? Каква е разликата между любовта към Отечеството и войнстващата националистическа арогантност към близки и далечни?
Говорим за тези неща с културолога професор Александър Кьосев, с философа професор Стилиян Йотов, с писателя и есеиста, близък приятел на убития журналист Георги Марков – Димитър Бочев.
Александър Кьосев и Стилиян Йотов диференцират развитието на представата за патриотизъм през вековете и неговото изменение, свързано с възникване на националните държави. Димитър Бочев разсъждава над едно есе на Георги Марков за "партийния патриотизъм", и постулира, че патриотизмът е и средство за манипулация на хората, защото е насочен срещу други по националност патриоти, като го противопоставя на християнския морал и послания.
Александър Кьосев се спира на нуждата от гордост при истинския патриотизъм, свързана с успехи в държавното управление, и отличава патриотизмите на различните страни в зависимост от политическата им мощ. Стилиян Йотов анализира лекция на Аласдеър Макинтайър – "Добродетел ли е патриотизмът", и говори за съдържащата се в понятието двойнственост на интерпретациите.
Чуйте предаването от звуковия файл.Снимка – Уикипедия
След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области. Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..
8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..
Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..
През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg