Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 524

Смях пред Коледа

Минчо Събев (вдясно) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 524 "Трамвай по желание" изпрати своите коледни послания чрез известния театрален режисьор Минчо Събев.

Всъщност този празничен трамвай трябваше да пренесе към празниците и инж. Димитър Туджаров, национално известен като Шкумбата, но шоуменът бе внезапно възпрепятстван да присъства от сезонно заболяване.

Минчо Събев е сред най-популярните театрални режисьори у нас, с над 80 постановки, главно на сцени извън София. Паметни за местна и национална публика са постановките му в драматичните театри на Кюстендил, Видин, Пазарджик, Плевен. Тук театралът прави едно категорично разделение между театър в провинцията и провинциален театър, между географията и оценката на стойностите.

Събев е свързан съдбовно и с БНР. Още като дете той започва в Детския радиохор на Националното радио, за да режисира по-късно над 50 спектакъла на радиосцената.

Режисьорът набляга особено на драматургията в творческия процес. И смята, че е малко дразнещо постановките да вървят напред с имената на актьори и режисьори, а да се пренебрегва името на автора. Гордее се, че е интерпретирал текстове на Станислав Стратиев, Никола Русев, Панчо Панчев, Иван Радоев. Сред световните имена често посяга към текстове на традиционни и съвременни класици като Шекспир и Дарио Фо.

В момента амбицията му е да прочете отново на сценичен език трагикомичната притча на Йордан Радичков "Лазарицаэ, изпълнявана в неговата версия именно от Шкумбата. А това означава едно – големият театрал продължава да експериментира.

Това е моментното фото, което "Трамвай по желание" предлага на своята публика, малко преди заедно да пресечем границата между 2023 и 2024 година.

Снимка – Ани Маринова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29