В епизод 524 "Трамвай по желание" изпрати своите коледни послания чрез известния театрален режисьор Минчо Събев.
Всъщност този празничен трамвай трябваше да пренесе към празниците и инж. Димитър Туджаров, национално известен като Шкумбата, но шоуменът бе внезапно възпрепятстван да присъства от сезонно заболяване.
Минчо Събев е сред най-популярните театрални режисьори у нас, с над 80 постановки, главно на сцени извън София. Паметни за местна и национална публика са постановките му в драматичните театри на Кюстендил, Видин, Пазарджик, Плевен. Тук театралът прави едно категорично разделение между театър в провинцията и провинциален театър, между географията и оценката на стойностите.
Събев е свързан съдбовно и с БНР. Още като дете той започва в Детския радиохор на Националното радио, за да режисира по-късно над 50 спектакъла на радиосцената.
Режисьорът набляга особено на драматургията в творческия процес. И смята, че е малко дразнещо постановките да вървят напред с имената на актьори и режисьори, а да се пренебрегва името на автора. Гордее се, че е интерпретирал текстове на Станислав Стратиев, Никола Русев, Панчо Панчев, Иван Радоев. Сред световните имена често посяга към текстове на традиционни и съвременни класици като Шекспир и Дарио Фо.
В момента амбицията му е да прочете отново на сценичен език трагикомичната притча на Йордан Радичков "Лазарицаэ, изпълнявана в неговата версия именно от Шкумбата. А това означава едно – големият театрал продължава да експериментира.
Това е моментното фото, което "Трамвай по желание" предлага на своята публика, малко преди заедно да пресечем границата между 2023 и 2024 година.
Снимка – Ани Маринова, БНР
Видин очаква мащабен благотворителен концерт в подкрепа на детското отделение на местната болница. Събитието на 12 юни от 19 часа ще бъде придружено от благотворителна фотографска изложба, средствата от която ще отидат за същата кауза. Идеята е на танцова школа за модерен балет "Суинг" в лицето на Елена Венелинова, хореограф-педагог и..
Изложбата "Какво ни свързва?" беше открива в Софийския арсенал за модерно и съвременно изкуство. "Какво ни свързва" е един вид "стоп-кадър", опит – без претенции за изчерпателност – да се уловят съвременни тенденции във веригата общество – храна – изкуство. С развитието на човешката цивилизация, храната (храненето) постепенно се превръща от естествен..
На 29 април от 18.30, в библиотеката на Гьоте институт, София, Албена Тодорова ще представи новата си поетична книга "Да ти бъда тяло". Водещ на събитието ще бъде нашият колегата Радослав Чичев. "Да ти бъда тяло" е четвъртата поетична книга на Албена Тодорова (на снимката в текста). Авторката е позната още с текстовете си за Япония и..
Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на продуцентската работа – от създаването на филмов проект до търсенето на финансиране и международни партньори. В "Кино с думи" за мисията на продуцента говори Веселка Кирякова. Тя е завършила Филмов..
До осми май в Пловдив продължава ежегодната изложба на съвременно изкуство "Арт позитив 2025". Тази година темата, вдъхновила произведенията е "Прозрачно". "Прозрачността като тема в изкуството предлага безкрайни възможности за изследване и изразяване" –пишат организаторите от сдружение "Изкуство днес"."Прозрачното разкрива, но и прикрива. То..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в..
На 22 април прочутата италианска певица навърши достолепните 90 години! 50 от тях триумфираше на най-престижните световни сцени, а коронните ѝ роли бяха..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg