Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семейни маршрути

В Калофер на Богоявление

Директно включване от Калофер на Александър Райчев

4
Шестгодишният Мартин хвана кръста във водите на Тунджа
Снимка: БГНЕС

"Семейните маршрути" ни отвеждат в Калофер, където днес там е голям празник. На Йордановден има традиция да се вади кръстът. Целият град празнува, хиляди хора се стичат, за да видят тази превърнала се в традиция от 90-те години на ХХ век – мъжко ледено хоро. Честването на Богоявление започва в ранни зори и вече имаме първия човек, успял тази година да хване кръста от реката – той е най-малкият участник в леденото хоро – Мартин на 6 години. Той, заедно със своя баща, хвана кръста в ледените води на река Тунджа.

Ето какво разказа Александър Райчев, който се включи пряко от Калофер:

"Времето не е студено тази година. Хиляди хора от страната и чужбина се събират тази сутрин в Калофер. По думите на кмета Драгомир Боев от вчерашния ефир в предаването "Нашият ден", очакваните посетители в града тези дни ще бъдат около 6-7 хиляди души. 

Ритуалът за хвърлянето на кръста е особено атрактивен. Според регламента, който беше спазен в ранните минути на деня, първо в реката влязоха местните жители, а след това и всички гости на града, които искаха да се потопят във водите на Тунджа. Минути преди 8 часа група от двеста мъже и младежи, сред които много деца от града на Ботев, слезе от църквата "Архангел Михаил", където беше отслужена Празнична литургия и водосвет, и нагази в реката. 

Местни хора споделиха, че от дълги години влизат на Богоявление в реката – това са правили техните бащи и дядовци, на това учат и синовете си. Ритуалът се извършва за здраве и берекет през годината. Хората от Калофер бяха категорични, че въпреки студената вода никой досега не се е разболял и е здрав през цялата година. Има и един друг местен обичай – калоферци подгряват от предната вечер с вино с черен пипер.

Преди няколко месеца се появи монографията "За християнския празник Богоявление и неговото отбелязване в Калофер – история и съвременност" на историка доц. д-р Живко Лефтеров, преподавател в Департамент "История" на НБУ, който разглежда подробно традицията на хвърлянето на кръста и леденото хоро в Калофер.

Отец Димитър от църквата "Архангел Михаил" благослови слушателите на програма "Христо Ботев". 

Официалната програма на празниците започва в 11.30 часа, когато е ритуалът по полагани на цветя пред паметника на Ивана Ботева, майката на Христо Ботев, и рецитация на стихотворението "Майце си". След това е митинг-поклонение, посветено на 176 години от рождението на Ботев пред мемориала на поета и революционер полагането на гирлянд на славата пред паметника. Събитията завършват с празнични илюминации, които ще осветят Калофер в чест на Христо Ботев и националния празник."

Какво споделиха жителите и гостите на Калофер, както и за творческия център на калоферската дантела – чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – БГНЕС

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Веселин Тенев

Съсипахте я тая държава – д-р Веселин Тенев за психичното здраве на света

Д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър. Живее в САЩ от 2007 година и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета в Айова. Психологическият механизъм за оцеляването, отговорността и прехвърляне на вината. Вината на държавата и манипулациите на народния гняв от страна на управляващите. За псевдосвободите, икономиките и религиите. От..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

Импулсът в мен: Ученическата раница

Какво толкова носиш в нея, бе – питат всички родители. Да, говорим за ученическата раница, която доста тежи.  Този епизод на подкаста "Импулсът в мен" е посветен на тенденцията да ходим с раница всеки ден. Има такава мода, затова споделиме ползите с нашите слушатели. В ежедневието си много хора отдавна използват раници вместо дамски чанти,..

публикувано на 14.04.25 в 14:05

От пазара до кафенето – какво прави един квартал специален?

В новото издание на рубриката “Разговорът” фокусът пада върху кампанията " Символът на квартала" – инициатива на платформата #soSofia, която си поставя за цел да открои и запечата културната идентичност на 12 от най-емблематичните софийски квартали . За идеята, смисъла и очакванията зад проекта разказват Симона Василева от #soSofia и Виктор Топалов..

обновено на 14.04.25 в 11:34

След зимния сън: Мечките в Белица отново посрещат посетители

Паркът за мечки в Белица отваря врати за новия сезон. Първите обиколки за посетители започват днес от 12 часа. Паркът за реадаптация на танцуващи мечки край Белица – най-големият такъв парк в Европа – е открит на 30 май 2004 година. Как е преминал зимният сън на мечките, ни разказва Никола Попкостадинов, управител на парка, пред Теодора..

обновено на 14.04.25 в 10:24

Благоевградските ученици се запознават с историята на своя край

Регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград организира събитието за ученици "Запознай се с видни личности от Пиринския край ". Често тези събития са обвързани с годишнини от рождението на бележити личности. Този път завеждащата отдел "Краезнание" в библиотеката, Елза Кресничка, разказва пред Теодора Церовска за видната личност..

публикувано на 14.04.25 в 09:45