На 14-и януари посрещаме ромската нова година или Банго Васили. Специалното празнично издание на Детското.БНР ни пренесе в атмосферата на празника на ромската общност в България. Вратата към този пъстър и богат свят на емоция и талант отвориха актьорите Ангелина Славова и Наталия Цекова, както и журналистът Валери Леков. Те представиха "Легенда за рома" от Михаил Георгиев и стихове от ромската поетеса Сали Ибрахим.
Децата и учителите от 75-о ОУ "Тодор Каблешков" в град София разказваха как се посреща големият ромски празник и какви благословии се изричат. На този ден задължително се приготвя пиле и патица, сърми, а младите искат прошка от по-възрастните. Малките актьори представят и стихотворението "Катунари" на Пенчо Славейков.
Ученици от ОУ "Граф Игнатиев" от село Граф Игнатиево гостуваха в Българското национално радио и бяха приети от неговия генерален директор Милен Митев. С празнична програма за Банго Васили те поднесоха своите пожелания и наричания за здраве, благоденствие и успехи през новата 2024-та година. Не пропуснаха да сурвакат за здраве и берекет и изпълниха танц на различните етноси и "Цигански романс". Разбира се, раздадоха и баница с късмети. Инициативата за този празник на толерантността е на Центъра за междуетнически диалог "Амалипе".
На финала на празничното издание на Детското.БНР децата от 41-во ОУ "Св. Патриарх Евтимий" и ЧОУ "Фюжън" в град София споделиха "какво е любовта?" за тях.
Традиционно Банго Васили се празнува три дни – от 13-и до 15-и януари. 14-и януари обаче е най-важният ден, тогава от най-голямо значение е първият гост в къщата. Смята се, че какъвто човек прекрачи пръв прага на дома, такава ще бъде и цялата Нова година.
Поздравът, който екипът на детското предаване отправи е: "Нека се радвате на живота, да не спирате да търсите нови приятели, да общувате, да преоткривате и да се наслаждавате на необятния детски свят".
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Ани Петрова
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg