Днес се прощаваме с един от най-значимите творци в българския театър Красимир Спасов. Той почина на 13 януари на 82-годишна възраст.
"Проф. Красимир Спасов винаги ще остане с нас на сцената и в нашите сърца", написаха във Фейсбук от Театър "Българска армия", където режисьорът създаде десетки спектакли през последните 40 години. В този театър той постави "Много шум за нищо“ на Шекспир и "Колко е важно да бъдеш сериозен“ от Оскар Уайлд, които се играят пред публика вече повече от 25 години. Други негови представления са "Вкус на мед“ от Шийла Дилейни, "Тартюф“ от Молиер, "В полите на Витоша“ от П. К. Яворов, "Албена“ от Йордан Йовков, "Една нощ с теб“ от Майкъл Уелър, "Любов, любов, любов“ от Майк Бартлет. Последната му постановка в театъра е "Мизантроп" от Молиер.
Красимир Спасов е преподавател в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" от 1991 година, където води класове и преподава "Режисура за драматичен театър".
През 2012 година е отличен с награда "Икар“ за цялостно творчество, а през 2021 година – с "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство. Носител е и на редица международни награди.
Поклонението пред тленните му останки е на 17 януари от 12.30 часа в ритуалната зала на Централните софийски гробища.
В звуковите файлове можете да чуете какво споделиха в памет на Красимир Спасов театроведът проф. Николай Йорданов, режисьорът Крис Шарков и актрисата Стефка Янорова. А преди това – откъс от интервю с проф. Спасов по повод удостояването му с наградата "Икар" на Съюза на артистите в България през 2012 година.
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния отпечатък, който преводачът оставя в текста, и останалите добре познати ни ябълки на раздора в караниците около превода, като че ли все по-често се налага да си задаваме въпроса не дали един превод е..
"Ретроспекции към публичната комуникация" – проф. Минка Златева гостува в "Артефир", за да представи своята книга, посветена на приноса на Факултета по журналистика и масова комуникация в българското висше образование. "След 1989 година промяната в обществения живот наложи промяна и в образованието, и в дисциплините, които преподаваме във..
Как Еверест – връх първоначално обявен за невъзможен за изкачване, след това принизен до просто самоубийствен, се превръща във възможност, от която хиляди хора могат да се възползват? Отговорът на този въпрос търси американският журналист и писател Уил Кокръл в своята книга " Еверест ООД". Авторът прави над 120 интервюта с професионални..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът Денис Мадeн – създателите на новия българо-британски филм "Дяволски игри" – са в студиото на "Артефир". Става ясно, че драматичният трилър, който днес тръгва по кината у нас, е вдъхновен от..
Драматичният театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Взрив" от Елизе Вилк. Постановката по пиесата на съвременната румънска драматуржка е дело на Бюрхан Керим, който е работил по превода на Лора Ненковска. "Модерна гимназия. Таблоидите биха казали, че това е гимназия за..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg