Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сбогуваме се с големия български режисьор и педагог проф. Красимир Спасов

Красимир Спасов
Снимка: НАТФИЗ

Днес се прощаваме с един от най-значимите творци в българския театър Красимир Спасов. Той почина на 13 януари на 82-годишна възраст.

"Проф. Красимир Спасов винаги ще остане с нас на сцената и в нашите сърца", написаха във Фейсбук от Театър "Българска армия", където режисьорът създаде десетки спектакли през последните 40 години. В този театър той постави "Много шум за нищо“ на Шекспир и "Колко е важно да бъдеш сериозен“ от Оскар Уайлд, които се играят пред публика вече повече от 25 години. Други негови представления са "Вкус на мед“ от Шийла Дилейни, "Тартюф“ от Молиер, "В полите на Витоша“ от П. К. Яворов, "Албена“ от Йордан Йовков, "Една нощ с теб“ от Майкъл Уелър, "Любов, любов, любов“ от Майк Бартлет. Последната му постановка в театъра е "Мизантроп" от Молиер.

Красимир Спасов е преподавател в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" от 1991 година, където води класове и преподава "Режисура за драматичен театър".

През 2012 година е отличен с награда "Икар“ за цялостно творчество, а през 2021 година – с "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство. Носител е и на редица международни награди.

Поклонението пред тленните му останки е на 17 януари от 12.30 часа в ритуалната зала на Централните софийски гробища.

В звуковите файлове можете да чуете какво споделиха в памет на Красимир Спасов театроведът проф. Николай Йорданов, режисьорът Крис Шарков и актрисата Стефка Янорова. А преди това – откъс от интервю с проф. Спасов по повод удостояването му с наградата "Икар" на Съюза на артистите в България през 2012 година.






 

 



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Дачев (вляво) и Емил Янев

Образът и словото – по следите на знаците

В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..

публикувано на 23.12.24 в 16:45

Предизвикателствата на алтернативното пространство ReBonkers

Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...

публикувано на 23.12.24 в 15:45
Маргарита Доровска

120 години от рождението на Стоян Венев - изложба в Музея на хумора и сатирата в Габрово

С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..

публикувано на 23.12.24 в 13:25

Фед ле Гранд в клуб FOMO на 25 декември

"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята  изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година.  Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..

публикувано на 23.12.24 в 12:38
Надежда Москожска

За четенето по празници

Петима поети, писатели и преводачи – Иванка Могилска, Мирослав Христов, Виолета Радкова, Ангел Игов и Йордан Радичков-внук, споделят литературните си асоциации с Коледните празници.   Какво четем по празниците? Остава ли ни повече време за четене? За пазара, който се прицелва в очакванията и надеждите ни, за късите декемврийски дни,..

публикувано на 23.12.24 в 12:10