Либрето: Терънс Макнали по книгата на сестра Хелън Прежан.
Премиера: 7 октомври 2000 г. в War Memorial Opera House, Сан Франциско.
Пролог
Прожектира се видео, изобразяващо престъплението. В гората край езеро двойка тийнейджъри отива да плува, след което ляга до колата си, докато радиото свири. Джоузеф де Роше и брат му се приближават. Чуваме изключване на радиото, след това звуци от борба, писъци и изстрели.
Първо действие
Хоуп Хаус – обществен център в Ню Орлиънс. Сестра Хелън и сестра Роуз преподават химн на ученици. Но Хелън е заета – тя си кореспондира с Джоузеф де Роше, който е осъден на смърт, и той я е помолил да го посети. Въпреки опасенията си, тя прави дългото пътуване до държавния затвор в Луизиана, Ангола. По пътя е спряна за превишена скорост, но когато полицаят разбира, че е монахиня, я пуска да продължи пътя си.
В Ангола сестра Хелън се среща със свещеника на затвора, докато затворниците се карат. Той я предупреждава, че никой не може да помогне на Джоузеф. Надзирателят казва на Хелън, че Джоузеф вероятно ще я помоли да служи като негов духовен съветник. Тя е подигравана от някои затворници, докато върви към осъдения на смърт. Първата среща на Хелън с Джоузеф е напрегната. Докато е приказлив, той е отбранителен и понякога враждебен. Хелън се държи спокойно и приема молбата му да служи като негов духовен съветник. Тя също така се съгласява да придружи майка му на предстоящото изслушване пред Съвета по помилването.
На изслушването г-жа де Роше пледира за живота на сина си. Оуен Харт, бащата на тийнейджърката, убита от Джоузеф, избухва от гняв. След изслушването, когато сестра Хелън се представя на родителите на жертвите, те я нападат, че е взела страната на Джоузеф. Съветът по помилването отхвърля жалбата на Джоузеф. По-късно Хелън казва на Джоузеф, че е отправено последно обжалване до губернатора на Луизиана. Тя е разочарована от самохвалството на Джоузеф и го призовава да признае вината си, за да може да потърси прошка. След края на посещението им, Хелън – изтощена и слаба от глад – моли надзирателя за монети за автомата. Гласове объркват съзнанието ѝ. Тя научава, че губернаторът също е отказал помилване на Джоузеф. Гласовете в главата ѝ стават по-силни и Хелън припада.
Второ действие
Джоузеф де Роше е в килията си и брои лицеви опори, когато надзирателят му казва, че датата на екзекуцията е определена: 4 август, полунощ. Джоузеф се бори с мислите си за това, което предстои.
Обратно у дома, Хелън се събужда от кошмар за убийството. Сестра Роуз я утешава и помага на Хелън да осъзнае, че тя самата трябва да намери духовната сила да прости на Джоузеф.
Настъпва нощта на екзекуцията. Хелън чака с Джоузеф и те започват да говорят за Елвис Пресли – това ги свързва, когато осъзнават, че и двамата са големи почитатели на певеца. За пореден път Хелън настоява Джоузеф да признае вината си.
Майката на Джоузеф и двамата по-малки братя идват за последното си посещение. Джоузеф моли майка си да му прости, докато тя продължава да вярва, че той е невинен.
Родителите на жертвите пристигат, за да присъстват на екзекуцията. Те все още са ядосани на Хелън – само бащата на момичето изразява съмнения относно екзекуцията. Сама с Джоузеф за последен път, Хелън го моли да признае истината за своето престъпление. Накрая Джоузеф се срива и описва какво се е случило онази нощ, като признава вината си. Хелън му казва, че той все още е Божи син и че тя ще бъде лицето на Христовата любов към него, докато той умира.
Когато Джоузеф е воден към екзекуцията си, надзирателят извиква "Осъденият на смърт идва". Свещеникът произнася Господнята молитва, докато Хелън чете на Джоузеф от Библията. След като Джоузеф е привързан към масата за екзекуции, той се извинява на родителите на жертвите. Смъртоносната инжекция е поставена и последните думи на Джоузеф са за Хелън: "Обичам те". Операта завършва с Хелън, която пее своя химн – "Той ще ни събере".
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg