Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Талантите

Снимка: kambankabg.com

Евангелският текст от 16-ата неделя след Петдесетница разказва за един господар, който обича и тримата си слуги, но знае, че двама от тях се отличават с усърдие, докато третият е склонен към леност. Веднъж той тръгва на път и оставя на всеки според заслугите таланти (парична единица): на единия пет, на другия два, а на третия един. Първите двама умножават с работа талантите си, докато ленивият зарива своя в земята. Когато господарят се връща, той е доволен от придобитото с работа от двамата си слуги и ги кани да бъдат в радостта му, а от третия взима единия талант и го дава на този, който има най-много.

Когато стане дума за талантливи човеци, за талантливи произведения, колко от нас се сещат, че това понятие е взето от тази притча, разказана от Христос. Този евангелски разказ ни разкрива, че човеците са получили различни дарби от Бога. Едни пет, други две, трети един, но няма човек в света, комуто да не е даден един или друг талант. Всъщност тази притча ни разкрива, че ние сме слугите, господарят е Бог, а талантите са даровете, които получаваме от Него.

За талантите разговаряме с писателката Теодора Димова и писателя отец Николай Петков, свещеник в храма "Свети пророк Илия" в шуменския квартал Дивдядово, и доктор по литературата в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена -Часовниковата кула

Град Елена празнува в Деня на светите Константин и Елена

Днес Православната църква почита паметта на светите Константин и Елена, които са свързани с началото на възхода на християнството в Римската империя и намирането на Кръста, на който е бил разпнат Христос. По този повод предаването "Нашият ден" има изнесено предаване от град Елена, където се чества празникът на града. Днес почитаме Светите..

обновено на 21.05.24 в 09:44

Днес почитаме Светите равноапостоли Константин и Елена

На 21 май църквата почита Светите равноапостоли Константин и Елена. Църковният празник е в памет на император Константин и на неговата майка Елена. Ана-Мария Кръстева разказва в "Нашият ден" повече за празника. Св. св. Константин и Елена имат най-голямата заслуга да бъде разрешена и утвърдена християнската религия. По време на управлението..

публикувано на 21.05.24 в 09:30
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Кокошките на властта – по-важни от хората, или за моралния дебилизъм

Проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ и председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Археология на моралния дебилизъм" в проучването си за аварията в Чернобил през 1986 година. Моралните дебили "Те са събирателен образ – много хора, лица, индивиди..

публикувано на 20.05.24 в 09:00