Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бисера Йосифова, "13 века България": Дарителството като гарант за културно ниво

| обновено на 20.02.24 в 09:28
Бисера Йосифова и Мария Мира Христова в студиото на Terra Култура
Снимка: БНР

Бисера Йосифова, изкуствовед и изпълнителен директор на Националния дарителски фонд "13 века България", говори в “Terra Култура“ за предизвикателствата пред културата – като управление, изкуство и идентичност, както и за ролята на дарителството като гарант за културно ниво, творчески постижения и бъдеще.

“Бих казала, че Фондът прави добрини. Нещо, завещано от предходниците, което е и самият замисъл на най-старата дарителска държавна национална институция, каквато е Националният дарителски фонд “13 века България“, казва Йосифова. 

В интервюто тя споделя за едно значимо дарение от фамилията на Николай Райнов, което включва оригинални произведения, свързани с известни личности от културния живот. Подобни акции на доброта се наблюдават и в други случаи, като например даренията от дъщерята на Анастас Стайков, която създава награди с името на баща си за образователни цели.

“Дияна Райнова, внучката на Николай Райнов, подари свое произведение, което е този бухал, този знак, тази пластика, която се дава ежегодно на наградата “Христо Г. Данов“. Дари и една прекрасна рисунка на баща си, която е по произведение на Пол Елюар. Нейният баща е малко познат в България, това е Боян Райнов, изключителен скулптор, който е по-известен в Париж, отколкото в София. Получихме и дарения от дъщерята на Анастас Стайков, големият художник, свързан със Смолян. Тя направи две награди на името на баща си – едната за ученици, а другата за студенти“, информира тя.

В рамките на Фонда се провеждат и различни конкурси, като един от тях е за български роман на годината. Прозрачността на целия процес е гарантирана от Управителния съвет, като членовете на журито се избират така, че да няма конфликти на интереси и да се поддържа баланс във вкусовете.

“Пълната прозрачност по всички въпроси, не само по отношение на конкурсите, се гарантира от Управителния съвет. Големите литературните конкурси са два. Големият конкурс е този за Роман на годината. Един много утвърден конкурс. Членовете на журито се избират от различните културни институции, които дават предложения за членове, така че да няма повтаряемост, конфликт на интереси, да има баланс дори във вкусовете. С награда от този конкурс излезе “Времеубежище“. Теодора Димова е взимала награди, Захари Карабашлиев също“, посочва тя.

В края на разговоря Йосифова се обръща към всички българи, но, изразявайки надеждата нейното изказване да не звучи “патриотарски, а патриотично“. “Кой колкото може да дава за каузи, но за смислени каузи“.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25