Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 530

Моментът, в който умът освобождава душата

В епизод 530 "Трамвай по желание" представя на своята публика независимото пространство за театър и изкуства "Ай Ем Студио".

Талантливата алтернативна група представя накратко своята концепция като независима сцена, която изследва нови територии в областта на театъра, представяйки на публиката бутикови и алтернативни постановки. "Ай Ем Студио" приема за своя мисия театъра, който се ангажира със сериозни послания и търси път към публиката, без да допуска художествени компромиси. Неслучайно слоганът на организация гласи: "Ай Ем Студио" – театър за съвременна драматургия.

Сайтът на творческия колектив слага фокус върху поставянето на текстове от съвременни европейски и световни автори, които отразяват съвременни проблеми, но и възпитават в ценности. А целта е да се откликне на нуждите на възможно по-широк кръг аудитории, с акцент на жанрово разнообразие и мултидисциплинарност.

Поредната оригинална проява на "Ай Ем Студио" е режисираният от Тея Сугарева авторски спектакъл “От какво се страхува Вирджиния Улф”, с който формацията започна годината. С него авангардните творци вкарват публиката в житейската съдба на една от най-важните фигури в модерната литература. В ролята на Вирджиния Улф е Александра Димитрова. Йордан Ръсин, Мартин Димитров и Камелия Хатиб са останалите от звездния актьорски екип.

Експериментите на групата се споделят и от театралния ас Стоян Радев, който се включи с постановката на спектакъла "Всички малки светлини“ от Джейн Ъптън. Написана през 2016 година, пиесата “Всички малки светлини”, печели британската награда George Devine Award и номинация за най-добра пиеса на писателската гилдия. Авторката казва, че сюжетът е вдъхновен от истински истории за сексуална експлоатация на деца.

В "Трамвай по желание“ безкомпромисният и предимно дамски творчески екип на "Ай Ем Студио“ е представен от Камелия Хатиб и Александра Димитрова.

“Ай Ем Студио” ЕООД е основано през 2015 г, с цел създаване и развитие на ново артистично пространство и предоставяне на разнообразни възможности за изява, предимно на свободно практикуващи артисти и организации.

Камелия Хатиб е актриса и основател на I AM Studio. Завършва УНСС, специалност “Икономика на търговията” и НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов” в клас проф. Пламен Марков, специалност “Актьорство за драматичен театър”. Учи магистратура „Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“ в НАТФИЗ. Актриса е в ДКТ „Иван Радоев“, гр. Плевен. Участва в редица филмови и рекламни продукции.

Деница Димитрова – PR на I AM Studio. От 8 години работи в сферата на културата, за различни театри и фестивали. Паралелно с театралната си дейност, пространството се използва също за изложби, прожекции на филми, представяния на книги, фотосесии и други.

"Публиката много се вълнува, когато влезе в I AM STUDIO. То хем е уютно, хем дава много различни пространства, в които може да се играе. Публиката усеща тръпката на мистериозното, тайнственото и неочакваното."

Касиел Ноа Ашер, режисьор на "Нощта на покера“ и „Обещанието“

"Ако нашата улица "Раковски" е Бродуей, то такива местенца като I AM STUDIO са софийският OFF-BROADWAY. Артистите се отърсват от някакво лустро, което имат като всеки един голям артист, защото големите правят това – от Бродуей си взимат "почивка" и отиват за известно време на OFF-BROADWAY. Ние, като артисти, творци и хората, с които работим, имат нужда от това."  

Йордан Славейков, режисьор на „Виктория“ и „Ембриони“

Репертоарът на I AM Studio показва артисти от независимата театрална сцена или такива, които са се заели да покажат нещо уникално и различно от това в държавните театри.

“Ай Ем Студио” се намира в центъра на културния живот в столицата – на ул. “Георги С. Раковски” 149, и има предимството да е единственото независимо пространство за театър на улицата на театрите в София.


Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музика, планини и България

"Семейно радио" излъчва от Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" в Самоков по време на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев", който се провежда в Боровец от 1 до 6 август. Събеседници в подвижното студио на БНР са: кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов със съпругата си Любослава, директорът на фестивала д-р Таня Илиева с дъщеря..

публикувано на 02.08.25 в 16:11

За съблазните и още нещо

В редакция "Хумор и сатира" сме готови на почти всичко само и само някой нещо да научи, та да сполучи. Има и хора, които са готови да отидат отвъд това "почти", за тях и за много друго ще разкажем в неделя (3 август) веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос",..

публикувано на 02.08.25 в 10:35

Фондация "Елизабет Костова" – отворените врати към литературата

Фондацията е основана през 2007 година от американската писателка Елизабет Костова заедно със Светлозар Желев. Оттогава дейността ѝ се разширява в посока на запознаване на света със съвременните български автори и техните творби чрез преводи и издаване, иницииране на международен обмен и сътрудничество между писатели с възможности за творческото им..

публикувано на 02.08.25 в 09:05

Сюзан Зонтаг и образите на болестта

"Болестта е нощта на живота, тежко поданство. Всички имаме по рождение двойно гражданство: в царството на здравите и в царството на болните. И макар че предпочитаме да си служим само с по-добрия паспорт, всеки рано или късно е принуден поне за кратко да се легитимира като поданик на другото царство", пише – както я нарича "Ню Йорк Таймс – "тъмната..

публикувано на 01.08.25 в 17:10

За животните и хората в "Хумор и сатира"

В литературния салон на "Хумор и сатира" този път сме подготвили изключително разнообразна колекция текстове. От Вазов и Чудомир, от Чапек и Мрожек. Истинска наслада за душата! Ироничния, цветен език на Вазов, парадоксалната образност на Чапек, абсурдния хумор на Мрожек – всичкото това удоволствие е обединено от темата за животните в света на..

публикувано на 01.08.25 в 16:20