Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деца за политическа употреба. Възможно ли е?

4
Снимка: В контакте, Международен младежки център

Наглед историята е съвсем безобидна и свързва деца-връстници от две страни, които правят помежду си телевизионен мост, за да си говорят за връзката, която народите им имат. Никой не би обърнал внимание на такова нещо, но само на пръв поглед. Информацията започва да разследва кореспондентът на "Дневник" във Варна Спас Спасов, за да установи, че публикуваната на 4 март т.г. новина на Руското посолство в София, на страницата му във ФБ,че ученици от т.нар. "Руска гимназия" в Бургас са участвали в телевизионен мост със свои връстници от лагера "Артек" в незаконно анексирания от Русия Крим, е напълно фалшива. 

Според съобщението децата разговаряли "за необходимостта да се противопоставят на влошаването на отношенията между нашите народи". Разследването на Спас Спасов показва, че за инициатори на този диалог са посочени няколко организации, които открито и пламенно винят "агресивния Запад" за войната, която Владимир Путин започна в Украйна през 2022 година.

Какво се крие зад краткия исторически "екскурз"? Защо за тази политическа интрига не знае Министерството на образованието на България? Чии са снимките, публикувани на сайта на лагера "Артек"? Защо няма  противодействие на руската дезинформация?

Спас Спасов разказва за всички това в "Мрежата".

Безобидната новина, която става обидна

"Това е една класическа фалшива новина в най-добрите традиции на кремълската пропаганда. Още повече, че в метаданните на прессъобщението, което свалих от сайта на лагера "Артек", имаше едно име, което при най-елементарно търсене в Гугъл показва, че става дума за една от най-големите комуникационни агенции в Русия, което пък означава, че за генерирането на тази фалшива новина са били ангажирани наистина хора с опит в оформянето на тази политическа интрига, явно оформена за вътрешнополитическа употреба в Русия, вероятно и в контекста на изборите на 15 и 16 март, на които без никакво съмнение Владимир Путин ще спечели за още един 6-годишен мандат. 

Но за мен от тук нататък много по-важни се оказаха няколко други неща. Например, че това съвсем не е първият случай, в който български деца, които, според  в момента действащото законодателство, не могат да участват в никакви политически акции, а без съмнение това е политическа акция, са замесени в нея. В Русия могат да вършат каквото си искат с децата от техните гимназии, защото няма кой да ги контролира т.е. казвам, че биха могли да го вършат, но не би трябвало да го правят, разбира се. Но когато в една такава интрига се окажат въвлечени и български деца, макар и във фалшива новина, нещата стават твърде тревожни."

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимки - В контакте, Международен младежки център

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Валерия Матеева

Безплатни кожни прегледи в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025

Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...

публикувано на 14.05.25 в 12:58
д-р Гена Грънчарова

Европейска седмица на здравето: България с най-висока смъртност в ЕС и застаряващо население

В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis  доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..

обновено на 14.05.25 в 12:50

Българските медицински специалисти искат рязко увеличение на заплатите

Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд.  Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева , председател на Синдиката на българските медицински специалисти. По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е..

публикувано на 14.05.25 в 12:01

Преди София Прайд 2025: Какво е да бъдеш куиър младеж в България

Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..

публикувано на 14.05.25 в 10:18
проф. Стоян Ставру

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07