Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца за политическа употреба. Възможно ли е?

4
Снимка: В контакте, Международен младежки център

Наглед историята е съвсем безобидна и свързва деца-връстници от две страни, които правят помежду си телевизионен мост, за да си говорят за връзката, която народите им имат. Никой не би обърнал внимание на такова нещо, но само на пръв поглед. Информацията започва да разследва кореспондентът на "Дневник" във Варна Спас Спасов, за да установи, че публикуваната на 4 март т.г. новина на Руското посолство в София, на страницата му във ФБ,че ученици от т.нар. "Руска гимназия" в Бургас са участвали в телевизионен мост със свои връстници от лагера "Артек" в незаконно анексирания от Русия Крим, е напълно фалшива. 

Според съобщението децата разговаряли "за необходимостта да се противопоставят на влошаването на отношенията между нашите народи". Разследването на Спас Спасов показва, че за инициатори на този диалог са посочени няколко организации, които открито и пламенно винят "агресивния Запад" за войната, която Владимир Путин започна в Украйна през 2022 година.

Какво се крие зад краткия исторически "екскурз"? Защо за тази политическа интрига не знае Министерството на образованието на България? Чии са снимките, публикувани на сайта на лагера "Артек"? Защо няма  противодействие на руската дезинформация?

Спас Спасов разказва за всички това в "Мрежата".

Безобидната новина, която става обидна

"Това е една класическа фалшива новина в най-добрите традиции на кремълската пропаганда. Още повече, че в метаданните на прессъобщението, което свалих от сайта на лагера "Артек", имаше едно име, което при най-елементарно търсене в Гугъл показва, че става дума за една от най-големите комуникационни агенции в Русия, което пък означава, че за генерирането на тази фалшива новина са били ангажирани наистина хора с опит в оформянето на тази политическа интрига, явно оформена за вътрешнополитическа употреба в Русия, вероятно и в контекста на изборите на 15 и 16 март, на които без никакво съмнение Владимир Путин ще спечели за още един 6-годишен мандат. 

Но за мен от тук нататък много по-важни се оказаха няколко други неща. Например, че това съвсем не е първият случай, в който български деца, които, според  в момента действащото законодателство, не могат да участват в никакви политически акции, а без съмнение това е политическа акция, са замесени в нея. В Русия могат да вършат каквото си искат с децата от техните гимназии, защото няма кой да ги контролира т.е. казвам, че биха могли да го вършат, но не би трябвало да го правят, разбира се. Но когато в една такава интрига се окажат въвлечени и български деца, макар и във фалшива новина, нещата стават твърде тревожни."

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимки - В контакте, Международен младежки център

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44

"Нито една повече" – София се присъединява към световния протест срещу насилието над жени

На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени, а в София това ще бъде подчертано със символично протестно шествие под надслов "Нито една повече". Събитието ще започне в 18:00 ч. пред Съдебната палата и ще има за цел да обърне общественото и институционалното внимание към тревожните нива на домашно насилие и..

публикувано на 25.11.24 в 11:31