Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 536

80 години летене в бръснещ полет

Петър Цанков и Емил Янев (от ляво надясно)
Снимка: БНР

В епизод 536 "Трамвай по желание" среща своята публика с един от основателите на група "Щурците", знаменит автор на театрална музика и потомък на исторически род Петър Цанков.

Творческото присъствие на Пепи Цанков се свързва с двете основополагащи групи на българския рок – "Бъндараците" и "Щурците". Хронологията е такава: през 1967 г. Петър Цанков и Кирил Маричков се отделят от "Бъндараците" и заедно с Веселин Кисьов и Петър Гюзелев основават "Щурците". Три години по-късно бандата е разформирована от комунистическия режим и когато през 1974 г. възкръсва на музикалната сцена, Пепи Цанков не се включва, защото вече е преподавател по ударни инструменти в Консерваторията и работи върху нова методика, която и до днес се изучава в Националната музикална академия. 

Паралелно с това рокаджията пише театрална и филмова музика, създава рекламна агенция, кара ски и сърф и става правоспособен морски капитан. От 1969 г. досега Цанков е автор на музиката към над 210 постановки в България и в чужбина. През 2009 г. е отличен с "Икар" за цялостен принос към кукления театър и за музиката към спектакъла "Малката русалка".

През 1988 г. виждаме музиканта като председател на секция "Куклено изкуство" към Съюза на артистите, барабанист в БНР, в Биг бенда на Вили Казасян и във ФСБ.

Важно е да се отбележи, че Петър Цанков е потомък на проф. Александър Цанков, премиер на България в едни от най-смутните години от новата българска история. Наричан от комунистите "кръволок", а от съидейниците си ярък патриот, преподавателят по икономика и право в СУ "Св. Климент Охридски" остава като една от най-спорните и дискусионни личности в следосвобожденска България. "Кървав ли съм, чист ли съм, историята ще каже", заключава професорът приживе.

Извън вихрите на историята, фамилната справка сочи следното: Братът на Александър Цанков, Петър, има една дъщеря и трима синове, от които Цанко Цанков е водещ диригент от времето между двете войни и ректор на Националната музикална академия, а Асен Цанков е четирикратен шампион на България по тенис, един от първите български олимпийци, участвали на Зимни олимпийски игри, волейболна звезда и впоследствие музикален деец. Син на Асен Цанков е гостът в епизод 536 на "Трамвай по желание", митичният в музикалните среди Петър Цанков.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04