Талантливи, известни и родолюбиви български творци, ценители на изкуството и колекционери са направили през годините впечатляващи дарения на уютния планински град Трявна. Това са Димитър Казаков – Нерон, Никола Казаков, Иван Колев, Тотьо Гъбенски, Иван Газдов, Златко Паунов и много други. За тези българи с огромен талант и сърца разказва неделното издание на предаването "Гласът на времето", което се излъчи от подвижното студио на програма "Христо Ботев" в читалище "Пенчо Славейков" в град Трявна.
Гости в предаването са д-р Вяра Белева, главен екскурзовод в Специализирания музей за резбарско и зографско изкуство, Денчо Минев, кмет на град Трявна, журналистът Кин Стоянов, Галина Димитрова, уредник в Музей азиатско и африканско изкуство в град Трявна, Орфей Миндов, директор на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа".
Предаването води в Славейковото школо, където се помещава дарението на братята Димитър и Никола Казакови, в двора на възрожденския архитектурен ансамбъл "Калинчева къща", където се намира галерия "Гъбенски" в Трявна, в реставрираната стара баня на града, която днес е превърната в уникален за България музей за азиатско и африканско изкуство.
Първото дарение, представено в предаването "Гласът на времето", е на братята Димитър и Никола Казакови. То включва над 500 творби – живопис, дървени пластики, рисунки върху теракота и фаянс. Част от него е експонирано в Славейковото школо в град Трявна.
Един от големите дарители на произведения на изкуството на град Трявна е скулпторът Иван Колев. Чрез Фонд "13 века България" той прави дарение от общо 365 свои творби на градовете Трявна и Ямбол. Повече за дарението в звуковия файл.
Една от забележителностите на град Трявна е галерия "Гъбенски". Тя се намира в двора на възрожденския архитектурен ансамбъл "Калинчева къща". Кръстена е на тревненеца Тотю Гъбенски, който през 1983 г., чрез НДФ "13 века България", дарява картини от своята колекция на гр. Трявна. Тя включва 413 картини, рисунки и скици на 80 български и 12 чуждестранни художници.
Проф. Иван Газдов, един от големите български художници, който работи в областта на графиката, плаката, илюстрацията, карикатурата и рекламата, и създадения от него стил „графикатура“, дарява 65 свои творби през 1994 г. на град Трявна.
Впечатлен от възрожденската култура, облик и дух на Трявна, скулпторът Златко Паунов, който по майчина линия има тревненски корени, дарява голяма част от своята колекция от азиатско и африканско изкуство на град Трявна. Така е създаден единственият на Балканския полуостров Музей на азиатското и африканско изкуство в Трявна. Освен на Специализирания музей, през годините скулпторът, който от десетилетия живее и твори извън България, дарява ценни артефакти и на Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа", както и на местната библиотека в града.
Чуйте повече от звуковите файлове.
Снимки – www.tryavna.eu , Специализиран музей - Трявна
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg