Най-новият албум на Cappella Mariana е посветен на централноевропейските версии на произведения от франко-фламандски композитори. Под ръководството на Войтех Семерад чешкият ансамбъл събира произведения, достигнали до нас в ръкописи като кодексите "Специалник", "Страхов" и "Вроцлав". В тези източници са налични необичайни варианти на добре известни творби, като по този начин е представено възприятието за франко-фламандската музика в Централна Европа.
В ръкописите обаче присъстват и множество произведения от анонимни композитори. Ето какво отбелязва за тях в обложката на компактдиска музикологът Антонио Кемоти, който е спомогнал и за създаването на програмата: "в модерната култура анонимността често представлява пречка за оценяване на музиката по достойнство и много велики произведения са несправедливо игнорирани, защото не можем да поставим композиторско име върху тях". Поради тази причина ансамбълът отделя и значително внимание на част от анонимните творби в тези кодекси.
Компактдискът получи своята премиера на 20 февруари в Прага след концерт на Cappella Mariana и е част от поредицата Alamire Foundation Editions, която се публикува в сътрудничество с белгийската звукозаписна компания Passacaille. Албумът е посветен на музиколозите Яп ван Бентем и Ленка Хлавкова, с които светът на ранната музика се раздели през 2023 г. И ако Бентем ни напусна на 85 след дълга и продуктивна изследователска кариера, Хлавкова беше сред жертвите на масовата стрелба във Факултета по изкуствата в Карловия университет в Прага на 21 декември. Беше на 49-годишна възраст.
Създаден през 2008, ансамбъл Cappella Mariana е сред малкото чешки състави, които се специализират във вокалната полифония от италиански, франко-фламандски и английски ренесансови композитори. Чест гост е на фестивалите за ранна музика в Утрехт, Льовен, Антверпен, Инсбрук и Регенсбург, както и на фестивала "Пражка пролет". Ръководител на състава е Войтех Семерад, който в ролята си на певец е сътрудничил на ансамбли като "Лез Ар Флорисан", Vox Luminis и "Хуелгас" и участва в над 30 компактдиска.
Този вторник (2 април от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълненията на Cappella Mariana на произведения от Йоханес Торхаут, Гаспар ван Веербеке, Хайнрих Изаак, Йоханес Гизелин и анонимни автори.
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg