В събота, 13 април, ще се чисти района на езерото в Панчарево и участъка на река Искър между с. Герман и кв. Горубляне. Целта е почистване на най-важната за София река и любимото на столичани езеро, както и района около тях.
Купищата битови и строителни отпадъци, както и употребени пластмасови опаковки и стари автомобилни гуми, които се трупат там не са само отблъскваща гледка.
Боклуците увреждат крайбрежните екосистеми, застрашавайки биологичното разнообразие. С акцията се цели ограничаването на натиска върху природата и засилване на обществения интерес към един от най-сериозните екологични проблеми – замърсяването.
Почистването става по инициатива на Природозащитната организация WWF - България, присъединяват се доброволци от Сдружение "Искър - София" и Сдружение за развитие на Панчарево и Кокаляне, а за почистването на водите на езерото от плаващи боклуци ще се погрижат спортисти от клубове по гребни спортове с бази на Панчаревското езеро.
Служители на Столична община и район Панчарево ще извозят събраните боклуци и ще ги изхвърлят на регламентирано сметище.
Всички, които искат да допринесат за по-чиста и по-здравословна околна среда в покрайнините на София, могат да се присъединят към инициативата, като се явят в 9.45 на един от трите сборни пункта:
• Железния мост на с. Герман;
• Стената на ез. Панчарево
• ливадата до рибарник Панчарево.
"Искър е река, на която софиянци разчитаме много в ежедневието си, но в същото време и забравяме, че е огромно природно богатство и има нужда от нашите грижи. Освен да свършим полезна работа в близост до силно посещаваните места около яз. Панчарево, искаме да напомним и за невероятно красивия участък на реката след язовирната стена. Ще се радваме да видим повече хора, ентусиазирани да почистят този ценен район в покрайнините на София, където Искър е съхранен в сравнително естественото си състояние и където все още могат да се видят запазени крайречни гори”, коментира Диана Бакалова, старши експерт "Води" във WWF - България.
Акцията започва точно в 10 часа, а на всички ще бъдат раздадени чували и ръкавици. Предаването на пълните чували ще бъде на същите сборни пунктове, където участниците ще се съберат, за да споделят впечатления и идеи какво да направим, за да се наслаждаваме ежедневно на по-чиста и по-красива природа.
Всеки, който желае да се включи в почистването, е добре дошъл да даде своя принос за това река Искър и Панчаревското езеро да станат още по-привлекателно място за жителите и гостите на столицата, които обичат да прекарват свободното си време на открито.
За да бъде по-ефективна работата, участниците в почистването трябва да се регистрират предварително.
Чуйте подробности за предстоящото почистване от Калина Бояджиева от WWF – България.
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg