Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 539

Световете Зареви

Владимир Зарев, Емил Янев, Марина Чертова
Снимка: БНР

В епизод 539 "Трамвай по желание" отново спира на територията на големия съвременен български писател Владимир Зарев.

Повод този път е документалният филм "Ваятелят на светове", посветен на твореца Зарев и осъществен с подкрепата на НФЦ. Сценарист на кинопортрета е доскорошният ректор на НАТФИЗ проф. Станислав Семерджиев. Режисурата е дело на Владимир Борисов, докторант по кинознание и киноизкуство. Със свои спомени и впечатления за изтъкнатия белетрист в лентата участват фигури като Греди Асса, Михаил Неделчев, Емил Андреев, Румяна Таслакова, Юрий Дачев.

Важно е да се отбележи, че филмът е замислен и започнат от известната кинодокументалистка Галина Кралева, която напусна този свят в началото на снимачния процес. Кралева е автор на документални филми за актьори, писатели, художници, режисьори, музиканти, спортисти, сред които Дора Габе, Павел Вежинов, Иван Андонов, Дечко Узунов, Никола Манев, Светлин Русев, Любомир Денев, Йосиф Сърчаджиев, патриарх Неофит, Нешка Робева, Анелия Раленкова, Илиана Раева, Бианка Панова. Може да се каже, че "Ваятелят на светове" е донякъде фамилна продукция, защото режисьор и редактор на филма са синът и дъщерята на Галина – Владимир Борисов и Марина Чертова, които довършват дългогодишния проект на майка си.

Тъжно е, че и продуцентът на "Ваятелят на светове" също не доживя премиерата на своето последно произведение. Пламен Йорданов завеща на публиката още много телевизионни сериали, документални и игрални филми, сред които "Реки без мостове", "На границата", "Блаженият" и двата детски филма "Случаят Тесла" и "Случаят Кюри".

За самия Зарев знаем и много, и недостатъчно. Ориентир за неговото необятно творчество са сравненията, с които го отличават други съвременни български белетристи – едни го наричат "Българския Балзак", други "Българския Томас Ман". Достатъчно е да споменем, че реномираният "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" посочва: "Владимир Зарев е не само заслужил герой на българската литература, а разказвач от европейски ранг – неговата "Разруха" обнадеждава и засвидетелства литературната европейска зрялост на България". А "Тагес Анцайгер" добавя: "Владимир Зарев стана известен в Германия с грандиозния си роман за времето на промяната "Разруха", който е най-доброто, написано за прелома в Европа от 1989 г.". Общо немскоезичната преса го определя като "изключително явление в българската литература".

Още за темите на разказвача-лауреат на орден "Стара планина" първа степен, за епичните му произведения, за географията, която го олицетворява, ще научите от пътешествието на "Трамвай по желание" в неговия маршрут номер 539.

В него към кинопортрета се добавя и радиопортрет, дело на самия Владо Зарев и на дъщерята на Галина Кралева – журналистката Марина Чертова, погрижила се идеята на майка ѝ да бъде осъществена.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50