Хартията е част от нашето битие, но тя е естествено продължение на традиции и занаяти, които препращат към съвременна форма на визуалните изкуства. Артистите, които работят с хартия, изграждат своеобразен мост между минало и иновации, като експериментират в търсения на нови възможности.
Посветен на тази концепция е София хартиен арт фест. 13-ото издание на фестивала е под надслов "Без граници" и обединява: Конкурсът за хартиено изкуство "Аматерас", Биенале за хартиено изкуство, Хартиена арт академия, обменни гостуващи изложби, изкуство в градската среда, театър и кино, зелена архитектура и голям брой съпътстващи събития.
Целта на фестивала е да се създава съвременно и иновативно изкуство от хартия, което дава възможност за развитие на креативността на всеки творец. Едновременно с това да възпитава у децата и младите хора отговорно отношение към природата и към света. Учи ги как да я трансформират и по какъв начин да я използват многократно, защото тя е жива. Тя има в себе си душа, нека не забравяме, че голямата част от хартията се прави от дървета и растения.
За трансформацията на хартията в красиви и невероятни инсталации, които се показват е отделни фигури, скулптори, както и произведения, които могат да имат утилитарна стойност в "Домът на музите", разказва Даниела Тодорова, куратор и организатор на София хартиен арт фест.
"Инвенцията е хартия, дали тя е жив материал, или само е обект на инспирации, или даже инвенция чрез представяне на звука на хартията, защото тя може да създава звук. Всичко това е обект на нашия фестивал", посочва още тя.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..
Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в предаванията на "Хумор и сатира". Направи ми впечатление с естествената си игра, с умението да покаже комизма във всяка ситуация, без да преиграва, а и пееше чудесно. В продължение на повече от пет..
Изложба с картини на Рембранд и Йожен Бурнанд се открива тази вечер в църквата "Сан Марчело ал Корсо" в Рим. Експозицията е озаглавена "Пътят на надеждата" и е посветена на Христовото Възкресение. Събитието се организира от държавния секретариат на Ватикана. В експозицията са включени картини, на които са изобразени различни сцени от..
Имерсивният театрален танцов спектакъл на Karakashyan & Artists, реализиран от режисьора и хореограф Коста Каракашян с финансовата подкрепа на Министерството на културата, е вдъхновен и създаден по мотиви на пиесата на Жан Кокто “Човешкият глас“. В него главната роля е поверена на талантливата Марчела-Василена, която представя края на една любов чрез..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg