Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хартиеното изкуство – за отпечатъка на новия изразен език и модерните технологии

16
Снимка: София хартиен арт фест

Хартията е част от нашето битие, но тя е  естествено продължение на традиции и занаяти, които препращат към съвременна форма на визуалните изкуства. Артистите, които работят с хартия, изграждат своеобразен мост между минало и иновации, като експериментират в търсения на нови възможности.

Посветен на тази концепция е София хартиен арт фест. 13-ото издание на фестивала е под надслов "Без граници" и обединява: Конкурсът за хартиено изкуство "Аматерас", Биенале за хартиено изкуство, Хартиена арт академия, обменни гостуващи изложби, изкуство в градската среда, театър и кино, зелена архитектура и голям брой съпътстващи събития.


Целта на фестивала е да се създава съвременно и иновативно изкуство от хартия, което дава възможност за развитие на креативността на всеки творец. Едновременно с това да възпитава у децата и младите хора отговорно отношение към природата и към света. Учи ги как да я трансформират и по какъв начин да я използват многократно, защото тя е жива. Тя има в себе си душа, нека не забравяме, че голямата част от хартията се прави от дървета и растения.

За трансформацията на хартията в красиви и невероятни инсталации, които се показват е отделни фигури, скулптори, както и произведения, които могат да имат утилитарна стойност в "Домът на музите", разказва Даниела Тодорова, куратор и организатор на София хартиен арт фест.

Даниела Тодорова
"Инвенцията е хартия, дали тя е жив материал, или само е обект на инспирации, или даже инвенция чрез представяне на звука на хартията, защото тя може да създава звук. Всичко това е обект на нашия фестивал", посочва още тя.

Чуйте подробности в звуковия файл.


Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община и е член на Българската фестивална асоциация от самото ú създаване. Проектът се случва благодарение на специалната програма "Култура на солидарност – фонд EUNIC за Украйна", подкрепена от Eвропейска културна фондация и Българския клъстер на EUNIC – Асоциация на националните европейски културни институти. Инициативата е прегърната от организаторите на София хартиен арт фест и е включена в програмата на Биеналето в подкрепа на Украйна и нейното представяне като част от европейската културна съкровищница.

Снимки: София хартиен арт фест, Теодора Церовска
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04