Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осветено наследство – за възприятието на светлина и пространство

Проектът Heritage Illuminate съчетава традиционни техники на сграфито със съвременната 3D мапинг технология. Творбите на именитите художници Стоян Илиев, Георги Божилов-Слона и Марчо Караджов оживяват в дигитален формат в София, Пловдив и Велико Търново. Първата инсталация бе представена на 26 април пред входа на Театър "199" в София. Видеопроекция оживи известната картина на Стоян Илиев – "Булгарплод".

За обмена между миналата епоха и новото поколение в предаването "Домът на музите" разказва Владислав Илиев. Той е визуален артист, които работи в областта на интерактивния дизайн, 3D мапинг и нови медии и развива интегрирането им в театъра и перформативните изкуства.

Според него сграфито техниката и 3D мапинга колаборират безпрепятствено помежду си и публиката с възторг възприема комбинацията от светлина и пространство.

Сграфито техника представлява "издраскване на слоеве", които се налагат и посредством това издраскване се образува една рисунка. Тази техника набира популярност през XVI век в Италия. В България имат над 1000 такива творби, които са реализирани е епохата на социализма, посочва Владислав Илиев.

Той допълва, че проектът цели да акцентира върху важността на културното наследство и да провокира размисъл в обществото относно запазването на културните съкровища. Чрез иновативните технологии и изкуството, Heritage Illuminated подтиква хората да осмислят и разискват различни проблеми, свързани с историята и културата.

Целта на "Heritage Illuminate" да провокира разговор в обществото ни за опазване на културното наследство, като използват новите технологии и привлекат интереса към забравени произведения в градовете ни.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Снимки: личен архив Владислав Илиев

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваньо Стоилов

"Ноти от мелодията на живота" е новата книга на журналиста Ваньо Стоилов

Поредната трета книга на Ваньо Стоилов , озаглавена "Ноти от мелодията на живота" вече е на книжния пазар. "Книгата съдържа очерци и интервюта с хора, които съм взимал в годините между 1980 и 2024", разказа Ваньо Стоилов, който е кореспондент на в. "24 часа" за област Стара Загора и се занимава с журналистика вече 45 години. Десет са публикациите..

обновено на 31.07.25 в 18:08

Лъчезар Бояджиев показва коне без конници в "Квадрат 500"

До 28 септември в Националната галерия "Квадрат 500" може да бъде разгледана изложбата на Лъчезар Бояджиев "Във ваканция… Corpus Equorum". В нея съвременния артист показва огромната си колекция от изображения на конни паметници от стотици точки по света, от които авторът на шега е премахнал ездачите. Куратори на изложбата са Овюл Дормушоглу и Джоана..

публикувано на 31.07.25 в 17:15

Железните хора на фотографа Йеле Крингс

Йеле Крингс е фотограф, писател и режисьор, който е реализирал проекти по целия свят. Негови творби са награждавани и публикувани в National Geographic, The Economist и The Guardian. Тази вечер на сцена "Централни хали" ще бъде открита изложбата му "Железни хора", представяща войната в Украйна през реалния живот на железопътните работници и техните..

публикувано на 31.07.25 в 16:25

Първо морско издание на фестивала LUNAR

Международният фестивал на светлините LUNAR ще превърне в светлинни сцени между 1 и 4 август Царево, Лозенец, Ахтопол и Синеморец. Специално за лятното си издание "Море от светлини" фестивалът ще преобрази със светлинното изкуство не само градската среда, но и едни от най-завладяващите природни забележителности на брега на Южното ни Черноморие...

публикувано на 31.07.25 в 12:46

Цигулка в ритъма на Щраус: Таня Джарова и духът на Виена

Седмица преди едно от най-значимите културни събития за годината в България – турнето на  "Йохан Щраус Виртуозен Оркестра", в рубриката "Разговорът" срещаме публиката с концертмайстора на формацията – изключителната цигуларка Таня Джарова-Салюстио. Родом от България, живееща и творяща във Виена, Джарова не само е майка на четири деца, но и водеща..

обновено на 31.07.25 в 11:46