Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вярата и любовта в основата на иконописното изкуство

Иконописецът Диан Костов и изложбата му "Кръстопът — цената на избора", която преобразява Националната базилика на Светото сърце в Брюксел

От 15 юни до 18 август българският художник Диан Костов внася съвременен поглед към  иконописната традиция с изложбата "Кръстопът — цената на избора" в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел, най-голямата църква в света в стил Ар деко. Изложбата представя над 70 творби и е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието като преобразява базиликата отвътре и отвън с нестандартни инсталации и модерни иконописи. Платната, които изобразяват Исус Христос и Дева Мария са с размери близо 20 метра и за разпъването им се грижат алпинисти.

"Искам нещата, които правя да отговарят на времето и да интригуват младите хора. Това изкуство е на над 2000 години и се развива.", каза за "Домът на музите" иконописецът Диан Костов, а съпругата му и главен асистент за проектите Милена Ташкова сподели, че: " Диан е много съвременен и модерен човек, душата му и начина му на мислене много отговаря на времето в което живее."

Диан Костов, Теодора Церовска и Милена Ташкова
Двамата работят с голям млад екип, които са уверени в работата си и за тях няма невъзможни неща.

Изложбата е разделена на три части:

"Накъде отиваме?" – е първата част на изложбата и започва още пред базиликата, като зрителите ще бъдат предизвикани да извървят път, който представлява нашите търсения и лутания в постигането на духовност и хармония.

Втората част – "Цената" започва с голям трънен венец, под който има огледало. Заставайки под трънения венец можем да си зададем въпроси, свързани с "Цената", която плащаме за успехите си и съпътстващите ги трудни избори.

Третата част – "Пътят" е срещата с онази част от нас, която се свързва, доверява се и търси Бога. Именно тук ще бъдат представени над 70 оригинални творби на Диан Костов – икони, рисунки и картини. Цялото пространство ще създава усещане за небесен свят, изпълнен с над 1300 бели птици.

Припомняме, че "Кръстопът — цената на избора" беше специален гост на катедралата Вотивкирхе във Виена, миналата година, по покана Йозеф Фаруджия, енорийски свещеник на катедралата.


Младия талант Катерина Кацарова представи изложба си на икони в Националния музей "Борис Христов". Разглеждаме как един млад човек решава да рисува икони и как духовното движи ръката на твореца.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04