Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Камерен ансамбъл "Силуети" представя Българска класика на 10 май

Снимка: @Silhouettes.ensemble

Последният концерт за сезона на камерен ансамбъл "Силуети" е посветен на годишнините на именити български композитори – Панчо Владигеров (125 години от рождението), Любомир Пипков (120 години от рождението), Георги Тутев (100 години от рождението), Иван Спасов (90 години от рождението), Васил Казанджиев (90 години от рождението) и Румен Бальозов (75 години от рождението). Талантливите Лилия Жекова, Габриела Калоянова, Кристиян Калоянов и Калина Митева отново залагат на нетрадиционна концертна форма, с включени дискусии и мултимедия. На 9 март ансамбълът посвети концерт на личността на Константин Илиев, чиято стогодишнина отбелязваме през 2024.


Попитах дамите кои произведения са подбрали за настоящия концерт и как Константин Илиев се оказва важна фигура в историята на ансамбъла:

Габриела Калоянова: "За нас този концертът на 9 март беше може би най-важният през годината и надмина очакванията ни. Притеснявахме как ще бъде приет дори от музикалната критика, но смея да кажа, че беше увенчан с успех. Присъстваха важни имена на културната общественост, студенти и хора, интересуващи се от музика. Имахме щастието да бъдем на сцената с нашия професор Венцеслав Николов, с когото в непринуден разговор представихме личността на Константин Илиев в нейното многообразие като педагог, диригент, композитор и приятел. Професор Николов лично се познава с Константин Илиев и сподели много истории. Изпълнихме няколко произведения на Константин Илиев, прожектирахме мултимедия и снимки в залата и прозвучаха аудио записи с неговия глас".


Лилия Жекова: "Беше емоционална вечер, а датата не беше случайна. Осъществихме концерта на 9 март – рожденият ден на Константин Илиев,и се получи един много емоционален празник. Публиката беше много развълнувана и с топлота си спомни за Константин Илиев".

В предаването "Контемпо" обсъждаме непопулярни теми, една от които е липсата на българска съвременна музика в концертните програми. Като един от съставите, които редовно изпълняват българска музика, попитах членовете на ансамбъл "Силуети" за мнението им по избягваната тема.

Концертът, озаглавен "Българска класика" на камерен ансамбъл "Силуети" ще се състои на 10 май от 19 часа в Сити Марк Арт Център. Заповядайте!

Снимки: ФС на КА „Силуети“

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20