Излезе най-новият албум на Cappella Pratensis с ръководител Стратън Бул. Компактдискът представлява четвъртият от поредицата на ансамбъла, посветена на музиката в "Хоровите тетрадки от Ден Бос". Създадени за Братството на Светата Дева в Хертогенбос, ръкописите събират широк спектър от полифонична музика, изпълнявана от членовете на това религиозно общество. Основано през 1318 г., Братството първоначално се състои само от духовници, но в последствие са допуснати и миряни, като един от членовете е и Йеронимус Бош. В рамките на 5-годишен проект Cappella Pratensis популяризира музиката в "Хоровите тетрадки от Ден Бос" чрез концерти, уъркшопи, лекции и поредица от 5 компактдиска.
За най-новия албум към състава се присъединява ансамбъл Sollazzo с ръководител Анна Данилевская. Програмата, озаглавена "Празникът на лебеда", представя творби, изпълнявани по време на пиршествата, организирани ежегодно от членовете на Братството на първия понеделник след 28 декември (Деня на Светите невинни младенци мъченици). Лебедът, със своята чистота и елегантност, символизира Дева Мария и затова е бил възприет за харалдическото животно на Братството. Източник на информация за съставянето на програмата на албума са представлявали отчетите на религиозното общество за 1509/1510 г., където е налична интересна информация относно музиката по време на банкета за Празника на лебеда.
Този вторник (14 май от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълненията на Cappella Pratensis и ансамбъл Sollazzo на произведения от Антоан Брумел, Якобус Клеменс нон Папа, Тийлман Сузато, Йеронимус Виндерс, Лоазе Компер и Бенедикт Апенцелер.
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg