Излезе най-новият албум на Cappella Pratensis с ръководител Стратън Бул. Компактдискът представлява четвъртият от поредицата на ансамбъла, посветена на музиката в "Хоровите тетрадки от Ден Бос". Създадени за Братството на Светата Дева в Хертогенбос, ръкописите събират широк спектър от полифонична музика, изпълнявана от членовете на това религиозно общество. Основано през 1318 г., Братството първоначално се състои само от духовници, но в последствие са допуснати и миряни, като един от членовете е и Йеронимус Бош. В рамките на 5-годишен проект Cappella Pratensis популяризира музиката в "Хоровите тетрадки от Ден Бос" чрез концерти, уъркшопи, лекции и поредица от 5 компактдиска.
За най-новия албум към състава се присъединява ансамбъл Sollazzo с ръководител Анна Данилевская. Програмата, озаглавена "Празникът на лебеда", представя творби, изпълнявани по време на пиршествата, организирани ежегодно от членовете на Братството на първия понеделник след 28 декември (Деня на Светите невинни младенци мъченици). Лебедът, със своята чистота и елегантност, символизира Дева Мария и затова е бил възприет за харалдическото животно на Братството. Източник на информация за съставянето на програмата на албума са представлявали отчетите на религиозното общество за 1509/1510 г., където е налична интересна информация относно музиката по време на банкета за Празника на лебеда.
Този вторник (14 май от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълненията на Cappella Pratensis и ансамбъл Sollazzo на произведения от Антоан Брумел, Якобус Клеменс нон Папа, Тийлман Сузато, Йеронимус Виндерс, Лоазе Компер и Бенедикт Апенцелер.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg