Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София Главопулу – една от дамите на Балканите в "Ритъмът на Балканите 9" на ОНМ на БНР

"В България се чувствам късметлийка" споделя изпълнителката от Северна Гърция

4
Снимка: Stephan Talneau

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов представи "Ритъмът на Балканите" – един от най-успешните си концертни проекти, който вече 8 издания прескача граници и събира на българска сцена едни от най- изявените музиканти на Балканите.

9-ото издание, тази година, представи дамите на Балканите, с великолепен подбор на интересни певици и мултинструменталиски. На сцената чухме Байса Арифовска (кавал, гайда, тамбура) от Република Северна Македония, Зелишах Къзълкан (вокал, дудук, кеменче) от Турция, Неда Николич (фрула) от Сърбия, София Главопулу (вокал и уд) от Гърция и Христина Белева (гъдулка и вокал) от България.


На своята публика те подариха вълшебно музикално пътешествие, такова каквото само нежната душа на една жена музикант може да даде на своите слушатели.

Публиката в Първо студио затаи дъха си, когато чу и красивия глас на София Главопулу от Северна Гърция, която съпроводи изпълненията си и на уд – древен инструмент, предшественик на лютнята.


"В България се чувствам късметлийка" – споделя 27-годишната певица, която от 7 години живее и твори в България, обича силно българския фолклор –"просто искам да свиря и да пея, да споделям изкуството си с хората" – каза пред слушателите на програма"Христо Ботев" изпълнителката.

Целия разговор със София Главопулу, както и запис от концертното и представяне с ОНМ с диригент Димитър Христов, аранжимент Пейо Пеев, може да чуете във звуковия файл.


Снимки: Stephan Talneau

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимир Гатев

Красимир Гатев – наричаха го романтикът

В петъчната вечер (3 октомври от 19.30 часа) ще си спомним за едни от най-поетичните ни пианисти, както наричаха Красимир Гатев. Отиде си през 2008 година, но остави ценни записи и словесните си откровения в Златния фонд на БНР. Гатев не бе словоохотлив. Не обичаше интервютата, нито преднамерената показност. Предпочиташе да изразява мислите и..

публикувано на 03.10.25 в 08:25

Надежда за живот – благотворителен концерт в подкрепа на български деца и безстопанствени животни

56-ото издание на Международния фестивал за класическа музика "Софийски музикални седмици" ще завърши с благотворителен концерт и спектакъл под надслов Esperanza for Life/"Надежда за живот" в помощ на SOS Детските селища в България и безстопанствени животни. Инициативата е на Международната фондация, която носи името на родената у нас..

публикувано на 03.10.25 в 08:05
Радослав Славчев - Riverman

Със сингъла The First Light Радослав Славчев - Riverman ни подготвя за нов албум

Сред почитателите на бас китарата името Радослав Славчев - Riverman буди възхищение и респект. За своите колеги той е безспорен професионалист – талантлив и вдъхновен артист, а общуването с него създава усещане за хармония, доверие и спокойствие. Като музикант, Радослав Славчев - Riverman е извървял близо 20-годишен професионален път, белязан с..

публикувано на 02.10.25 в 08:35

Радиосимфониците откриват новия си сезон в Деня на музиката

На 1 октомври от 19.00 ч. в зала "България" с изпълнението на "Празненство" от Красимир Тасков,  Симфоничният оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски ще чества 70-годишнината на един от най-значимите съвременни български композитори и пианисти. В програмата е включена и българската премиера на Концерт за маримба и оркестър от..

публикувано на 01.10.25 в 08:10

"Софийски музикални седмици" канят на камерен концерт – "Пътищата на любовта"

Сопраното Антония Раднева, баритонът Алек Аведисян и пианистът Фридеман Зайцер представят на 30 септември камерния концерт "Пътищата на любовта". Около половината песни в програмата са на Шуман, другите – на цяла плеяда френски композитори: Дюпарк, Бизе, Форе, Шосон, Равел и Пуленк. "Потопете се в една вечер, изпълнена с поезия, страст и фин..

публикувано на 30.09.25 в 14:26