В епизод 546 "Трамвай по желание" поставя във фокус късометражната кинолента "Вариации за цигулка: 100 долара", представена в студиото от своя продуцент и режисьор Момчил Карамитев.
16-минутният филм заслужи световно признание с включването му сред стотици участници в късата листа на една от съпътстващите програми на фестивала в Кан.
Как една банкнота може да промени живота ни. Банални отговори на този въпрос съществуват в изобилие. Ако тя е 100-доларова, вариантите се увеличават, а ако е и фалшива, стават безброй. Но българският филм в Кан има за цел за анализира не вариантите, а вариациите на една много човешка, малко тъжна, но вдъхновяваща и зареждащо оптимистична история. Продуцент и режисьор на лентата е Момчил Карамитев, оператор е Калоян Божилов, музиката е дело на Антоний Дончев. В главните роли се превъплъщават Бояна Детелинова Андреева и Бояна Петкова, самите те цигуларки в живота, а епизодичните са поверени на Любо Нейков, Любо Гърбев, Ивайло Симеонов и кучето Креспо.
Важно е да се отбележи, че филмът е създаден по сценарий на покойния вече кинотворец Сергей Комитски, който ни напусна в разгара на Ковид пандемията.
За тазгодишното издание на кинофестивала в Кан оценките ще дойдат тепърва. Холивудската суперзвезда Мерил Стрийп получи почетна Златна палма за "незаличимо място в историята на кинематографията". Освен Стрийп, тази година почетната "Златна палма" получиха също създателят на филмовата сага "Междузвездни войни" Джордж Лукас, както и Studio Ghibli на японския анимационен режисьор Хаяо Миядзаки. Какви посоки за Седмото изкуство зададе тазгодишното издание на знаменития законодател в света на киното, това също е тема на днешния ни гост в студиото. За българския зрител по-важното е, че сред отличеното меню на фестивала достойно място намери и кратката, но впечатляваща продукция на Момчил Карамитев "Вариации за цигулка".
Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в предаванията на "Хумор и сатира". Направи ми впечатление с естествената си игра, с умението да покаже комизма във всяка ситуация, без да преиграва, а и пееше чудесно. В продължение на повече от пет..
Изложба с картини на Рембранд и Йожен Бурнанд се открива тази вечер в църквата "Сан Марчело ал Корсо" в Рим. Експозицията е озаглавена "Пътят на надеждата" и е посветена на Христовото Възкресение. Събитието се организира от държавния секретариат на Ватикана. В експозицията са включени картини, на които са изобразени различни сцени от..
Имерсивният театрален танцов спектакъл на Karakashyan & Artists, реализиран от режисьора и хореограф Коста Каракашян с финансовата подкрепа на Министерството на културата, е вдъхновен и създаден по мотиви на пиесата на Жан Кокто “Човешкият глас“. В него главната роля е поверена на талантливата Марчела-Василена, която представя края на една любов чрез..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента на Република България Румен Радев, най-напред миналата година във Ватикана по случай 24 май, сега гостува в Българския културен институт в Берлин. Вернисажът се открива довечера от 19.00 ч.,..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg