Денят на Ботев и загиналите за свободата на България е повод да се запитаме за това всеобхватно и така податливо на безброй тълкувания понятие.
Какво е свободата във философско измерение? Защо "тоз, който падне в бой за свобода, той не умира" – безсмъртието чрез саможертва ли се постига? А свободата на избора, свободата на словото, свободата на добрия вкус – как да не прераснат в слободия, анархия и произвол? Накъде води Свободата народа в прочутата картина на Йожен Дьолакроа?
Говорим с професор Стилиян Йотов, философ, преподавател в СУ, с Едвин Сугарев – поет и общественик, с Моно Петра – художник, син на дисидента Петър Манолов, чиято гладна стачка ознаменува промените през 1989 г.
Професор Стилиян Йотов прави исторически ракурси във философското познание за света и изтъква детерминистичната рамка на човешката представа за свободата.
Едвин Сугарев търси свободата във възможността за индивидуално противопоставяне дори срещу група от съмишленици, когато е нужно, и свързва свободата с възможността и необходимостта от саможертва, на които следва да е готов индивидът в отстояването на ценностите си.
Манол Петров (Моно Петра) признава, че изкуството е едно от убежищата на човешката свобода, и разказва за баща си, готов да жертва комфорт и свобода именно за повече свобода на словото.
Гостите се обединяват и около идеята, че надграждането на интерпретациите за ботевата саможертва са част от нашата днешна свобода, за която се е борил поетът.
"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари.” Това са словата от Пасхалния тропар, който огласява всички храмове в нощта на Христовото възкресение. Те разкриват неговата същност, благодарение на която ние човеците придобихме живот вечен. От светлината на Неговото..
И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт. За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg