Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Талантите от 41-вото издание на конкурса "Искри"

Националният конкурс "Искри" проведе своето 41-во издание. Финалът събра 40 талантливи финалисти за първи път в историята на конкурса, а церемонията се проведе в Първо студио на БНР.

Със специалните награди на името на Радка Станимирова за проза си тръгнаха Сава Георгиев за проза и Славея Минчева за поезия, и двамата възпитаници на школа "Касталия" - Варна. Второ място в конкурса споделиха Красен Казаков, София, НГДЕК, и Бояна Бонева, Велико Търново. На трето място в "Искри" бяха отличени Боян Тасев - школа "Касталия" Варна, Радослав Карауланов - школа "Касталия" Варна и Явор Стефанов от Габрово.


Журито в състав Оля Стоянова, Виктор Чулев, Митко Новков, Цвета Брестничка и Гергана Димитрова избра най-добрите 40 сред повече от двеста кандидати. Сред темите на децата се откроиха социални каузи – като опазването на природата и разбирането и толерантността, борбата със злото, любовта към родината.

Специалните награди връчи директорът на програма "Христо Ботев" на БНР Кин Стоянов. Водещи на церемонията бяха актрисите, които са част от екипа на "Детското. БНР" – Ангелина Грозева и Наталия Цекова. Сценарият е по текст на Виктор Чулев.

Творбите на децата чете актьорът Димо Димов. Акомпаниментът на пиано бе на певеца, композитор и режисьор Георги Арсов. Децата се насладиха на авторските му песни, както и на вокална група "Радиодеца", които им подариха букет от красиви песни.


Всички деца получиха ваучери от книжарници "Хеликон", а най-добрите и книги от издателствата "Nobl star books", "Миранда", "Мармот", "Ер малки".

Сред участниците имаше деца не само от цяла България, но и от Франция, Чехия и Сърбия.

Най-добрите творби на децата ще бъдат прочетени, драматизирани и ще звучат в рубриката "Ранобудно петленце" всеки четвъртък по БНР, програма "Христо Ботев".

Снимки: БНР
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В спектакъла "Свят и Храм" властват силите на музиката и поезията

На 24 ноември в Голямата зала на "Доходното здание" (Сцената на Драматичния театър) в град Русе е премиерата на поетично - музикалния спектакъл "Свят и Храм". В него взимат участие актьорите Елена Петрова и Янко Лозанов, които заедно със симфоничния оркестър на Държавна опера - Русе под диригентството на Велислава Скрильова, ще ни потопят в магичен и..

публикувано на 19.11.24 в 10:05

Екип от шведски учени дигитализира графити със старобългарска азбука в Киевската катедрала

Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. Доц. Антоанета Гранберг е изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция, председател на Комитета на шведските слависти, както и Комитета на скандинавските слависти и..

публикувано на 19.11.24 в 09:58

"Гунди – легенда за любовта": филмът, който дълго ще помним

Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат филма в най-гледания от 1989 година насам, и тълпите от хора на различна възраст, които извиват опашки пред касите на кината, толкова и отдаденият екип, който от пораждането на идеята за филмовия..

публикувано на 19.11.24 в 08:35
Неда, София, Луиза, Венелина Миланова, Мери, Верен  

Тийнейджърът в мен: Венелина Миланова

Гостът ни е някой, който може да се справи с много "Палави ноти". Певица, композитор, текстописец, дубльор на анимационни герои във филми – тя знае, че изкуството е бягане на дълги разстояния. В "Тийн Тайм" разговаряме с Венелина Миланова , ръководител на вокална група "Палави ноти"!  Венелина споделя, че музиката за нея е била детска..

публикувано на 18.11.24 в 18:10

"Свой на чужда земя" – разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич

" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век към български театрални актьори, дали тласък за допълнително разгръщане на творческия им потенциал. Интервютата предлагат една много интересна и различна от обичайното гледна точка на успешно..

публикувано на 18.11.24 в 17:31