Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно". Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество поставят нови предизвикателства пред съвременния човек, свързани с усещането на депресии и липса на цел, с тревожност и чувство на самота.
И лесният живот става "лесен", а всъщност кошмарен, защото все по-големи части от човечеството изпадат в различни зависимости. Само в България тази цифра според статистиките е към 350 000 души, без да е сигурно, че не са повече.
В разговора участват Павел Павлов, създател и ръководител на терапевтичен център за справяне със зависимости, който съвсем наскоро заяви пред медиите, че човечеството губи войната с различните злоупотреби, Светлана Йорданова, бивш зам.-министър на здравеопазването, социологът Мира Радева и писателят Деян Енев.
Според Павел Павлов увеличаването на броя на зависимите е сързано с разрушаването на предишните трудови и семейни стереотипи, които не са заменени с нови. Той смята, че съвременният човек твърде рязко се оказва в нова ситуация, а е устроен по старому – тоест, днес често не знае какво да прави с времето си.
Светлана Йорданова търси причината на зависимостите в желанието за психически комфорт на младия човек, но в погрешния начин на реализацията му, разбиран единствено като материални достижения и успех в кариерата.
Мира Радева разказва примери от социологическата и туристическата си практика, като споделя, че чувството за удовлетвореност и щастието не са непременно функция на материалното и битовото.
Писателят Деян Енев говори за нуждата от сериозно духовно усилие при постигане на добър баланс в индивидуалния човешки живот, и отрежда на вярата и религията основно място в това.
Снимка – ЕПА/БГНЕС
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg