Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

3
Снимка: БГНЕС

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти.

Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език улесняват нейната мисия на земята – да води към спасение всички вярващи. Победата над триезичната ерес, постигната от светите братя Кирил и Методий, спомага България да отвоюва заслужено място в християнска Европа. Така Българската Църква става една от най-древните самостойни църкви, приемница на постигнатото от светите братя.

Днешното литургично евангелие от св. ев. Матей пък разказва за призоваването от страна на Господ Иисус Христос на първите апостоли, на който Той казва: …"вървете след Мене, и Аз ще ви направя ловци на човеци.". Мисията им е да станат ловци на човеци, да бъдат Христови последователи и със своята проповед да спасяват човешки души. Това е и призванието на техните приемници – да привличат хората към Христос и така да ги променят и преобразяват в Божието име, че те да станат Христови.

 Днес в "Благовестие" в деня на българската святост се спираме на избора на предстоятел на БПЦ – негово светейшество Даниил, митрополит Софийски и патриарх Български. Сторихме го заедно с Тивериополския епископ Тихон, патриаршески викарий, проф. Иван Желев, дългогодишен преподавател по Нов Завет в БФ при СУ "Св. Климент Охридски" и д-р Смилен Марков, гл. ас. в Православния богословски факултет при ВТУ.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..

обновено на 08.11.24 в 10:03
Тони Николов

След безредиците пред Народния театър: Малки радикални групи се възползваха, за да се наложат

След протестите и скандалите от изминалата вечер, постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се игра на сцената на Народния театър "Иван Вазов". БТА съобщи, че в залата са успели да влязат само малък брой зрители и представители на медиите. В този контекст, журналистът и главен редактор на..

публикувано на 08.11.24 в 09:21

Националното външно оценяване след VII клас – време за промяна?

В "Нашият ден" посвещаваме време на една болезнена за цялото общество тема – моделът на Национално външно оценяване (НВО) след VII клас.   Гост в предаването е Ирина Манушева , един от инициаторите на петицията , подкрепена от образователни експерти, учители, директори, ученици, родители и граждани, за нужда от нов формат за оценяване в края на..

публикувано на 07.11.24 в 11:00

Как Столична библиотека обединява творци и публика – поглед от Петър Чухов

В рубриката "Темите на деня" гост беше Петър Чухов – изтъкнат поет, писател и музикант, който сподели своите виждания за изкуството и важността на културните инициативи в съвременния живот. Чухов говори повече за своята работа в Столична библиотека, която е място на непрекъсната културна активност и център за литературни събития. Петър Чухов –..

публикувано на 07.11.24 в 10:54