В "Часът на етиката", рубрика на предаването "Време за наука" беше обсъден скандалът, който избухна на Олимпийските игри, когато алжирската боксьорка Имане Хелиф и тайванската боксьорка Лин Ю Тин бяха допуснати до участие в турнира за жени, въпреки че преди това бяха отстранени от Световната боксова асоциация след хормонален тест. Темата е разгледана в по-широкия контекст на етиката, пола и спорта, където тези три аспекта често се преплитат и водят до сложни етически дилеми.
Събеседник по темата е Васил Лозанов, учител по философия и заместник-директор в 164 ГПИЕ "Мигел де Сервантес" в София, както и докторант в секция "Етически изследвания" в Института по философия и социология при БАН. Той коментира ситуацията, като подчерта, че спортът е арена, където често се разиграват етически концепции, важни за обществото като цяло. Той отбелязва, че в случая с двете боксьорки липсват достатъчно ясни данни, което затруднява научния подход към проблема. Според него крайностите в двете противоположни позиции – от една страна, че състезателките са напълно жени, и от друга, че те притежават ХУ хромозома, което традиционно се свързва с мъжкия пол – не успяват да обхванат цялата сложност на ситуацията.
Лозанов подчертава, че Международната боксова асоциация не предоставя достатъчно информация за направените тестове, като единственото твърдение е, че двете състезателки имат ХУ хромозома. Това обаче не отрича факта, че те са родени и израснали като жени, и техните документи го потвърждават. Ситуацията става още по-сложна, ако се вземе предвид концепцията за нетипичното полово развитие (DSD), което обхваща различни състояния, някои от които са по-чести от очакваното.
В същото време Лозанов напомня, че преди около 25 години Международният олимпийски комитет (МОК) се отказа от генетичните тестове, считайки ги за нарушаващи човешкото достойнство. Той подчертава, че двете боксьорки са хора, които заслужават уважение и не нарушават правилата на спорта.
В заключение Лозанов акцентира върху необходимостта от обществена воля за създаване на справедливи правила, които да включват всички, а не да ги изключват. Според него въпросът за участието на тези състезателки е хуманистичен и много чувствителен, изискващ внимателно разглеждане, с цел да се намери начин за тяхното включване в спорта, а не лесно дисквалифициране.
Чуйте разговора в звукови файл.
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София кампанията "Подай ръка" на Мартин Мартинов ще осигури топъл обяд на Великден на 150 – 170 бездомни и хора в нужда. Срещу дарение от 30 лв. за Великденски обяд, можете да станете част от Благодетелите..
Българският фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от Европейската комисия за продължаването на цялостната си програма за подкрепа и развитие на демократичния граждански сектор у нас. Рада Еленкова, програмен директор на БФЖ, представя в "Нашият ден" програмите на фонда за финансиране на организации от..
"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк,..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg