Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Кюстендил започна празникът Панагия

Кюстендил - Панагия
Снимка: БТА, Елица Иванова

Традиционно в средата на август, когато църквата почита Успението на Богородица, Кюстендил отбелязва празника Панагия - Въздигане на хляба. По този повод общинският отдел "Култура и духовно развитие" в Кюстендил организира днес ритуално замесване на Богородичен хляб. Събитието е част от културния форум "Панагия", който ще се състои  утре. Обредните пити бяха замесени в църквата "Св. Успение Богородично" в центъра на Кюстендил, съобщава БТА.

По 17-годишна традиция в Кюстендил един ден преди Успение Богородично се представя традицията по замесването на Богородичния хляб и изпичането му в подница. Самото действие около хляба наподобява черковното тайнство. Освещава се житото, предметите, свързани със замесването, са изпълнени със сакралност. По- възрастните жени учат и предават тайнството на най-личните момичета, разказаха организаторите на празника.

Програмата на днешния 14 август започна с молебен и водосвет. 

"Празникът още веднъж ни уверява във Възкресението. Считаме, че Божията майка е покровител на нашия град", каза вторият викарий на българския патриарх и Софийски митрополит, който е и архиерейски наместник на Кюстендилската духовна околия - архимандрит Исаак. Той изтъкна голямото значение на хляба "не само за телесно насищане, но и в духовен план". "Нека тази почит към хляба, уважение и благоговение, да се предава на по-младото поколение", каза още архимандрит Исаак, цитиран от БТА.

Докато повтаряме традициите и обичаите си всяка година им вдъхваме нова вяра и сила, и пребъдваме чрез тях в идните дни, каза Любляна Начева от общинския отдел "Култура и духовно развитие".

Етнологът доц. д-р Екатерина Керемидарска разказа за традициите по отбелязването на празника Успение Богородично в миналото и припомни възобновяването на празника в Кюстендил преди 17 години. Тя разказа, че при строежа на църквата "Успение Богородично" в Кюстендил през XVIII век това е ставало нощем, като мъжете и жените изкарвали тайно пръстта от изкопа при основите й и я хвърляли в река Банщица.
 
Утре на църковния празник Успение Богородично в градинката пред Обредния дом в Кюстендил ще се състои традиционно изложение на обредни хлябове. В 12:00 часа ще бъде отслужен водосвет за здраве и благоденствие, а празникът ще продължи с програма и етнографско представяне на културното наследство. Празникът ще започне с патриаршеска света литургия, която ще оглави Българският патриарх Даниил. Той ще освети и освети трите хляба, замесени в двора на църквата.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55