Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата.
Д-р Иван Христов, директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от опазването им днес в ума и сърцата на българите:
"Когато преди 3 години отидох в Дряново (аз съм от Габрово), имах големи дефицити по отношение на историята на Дряново. Опитвам се да компенсирам. Това е едно прекрасно градче с възрожденски традиции, съхранени до днес. С много забележителности, които, като че ли, не са и много познати на масовата публика.
Всеки, който не е идвал в Дряново и влезе за първи път, го открива. Обикновено Дряново се свързва с личността на Колю Фичето. Но освен това има много други забележителности, които грабват посетителя.
Исторически музей - Дряново предлага един обходен билет. Музеят има пет експозиции, четири от тях са в различни сгради. Това са културни ценности от национално значение. Един ден не стига... Освен експозицията, свързана с живота и дейността на майстор Колю Фичето, може да се разгледа Лафчиевата къща (известна като "Къщата без пирони"), Икономовата къща, където има експонирано възрожденско църковно изкуство, а самата Икономова къща е дело на майстор Колю Фичето, строена през 1859 г. Много любопитна е и експозицията на Дряновския манастир. "Археология и Възраждане" е нейното заглавие – историята на Дряновския манастир, първите находки от палеолита..."
Освен експозициите на Исторически музей - Дряново могат да бъдат видени и други забележителности в района: Мостът на Колю Фичето, съхранен в автентичен вид; Релефната географска карта, която се намира в центъра на града, дело на местния краевед Бонка Тихова, учител по география; Часовниковата кула със запазения стар часовников механизъм...
Д-р Иван Христов споделя, че посетителите на забележителностите могат да бъдат разделение на няколко категории, но му прави впечатление, особено след пандемията, че посещаемостта се увеличава и все повече семейства идват. Това е валидно и за другите музеи в областта. Само в Исторически музей - Дряново посетителите в първото полугодие са с 4000 повече от миналата година. Хората вече искат и беседи, задават въпроси, интересът се възражда."
Музеят работи пряко с двете училища в Дряново и с детската градина – има едни добри партньорски отношения. Децата са вдъхновени, познават историята ни и историческите личности, рецитират стихотворения на българските класици.
Д-р Иван Христов подчертава в края на разговора, че "преди всичко е важно да имаме памет и отношение към историята. Трябва да се опитваме да превърнем децата ни в граждани, нямаме друг проблем, освен манталитетен. Върху това трябва да работим."
Чуйте разговора от звуковия файл.
Снимки – Исторически музей - Дряново, Национален литературен музей, Община Дряново, БНР
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg