Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата.
Д-р Иван Христов, директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от опазването им днес в ума и сърцата на българите:
"Когато преди 3 години отидох в Дряново (аз съм от Габрово), имах големи дефицити по отношение на историята на Дряново. Опитвам се да компенсирам. Това е едно прекрасно градче с възрожденски традиции, съхранени до днес. С много забележителности, които, като че ли, не са и много познати на масовата публика.
Всеки, който не е идвал в Дряново и влезе за първи път, го открива. Обикновено Дряново се свързва с личността на Колю Фичето. Но освен това има много други забележителности, които грабват посетителя.
Исторически музей - Дряново предлага един обходен билет. Музеят има пет експозиции, четири от тях са в различни сгради. Това са културни ценности от национално значение. Един ден не стига... Освен експозицията, свързана с живота и дейността на майстор Колю Фичето, може да се разгледа Лафчиевата къща (известна като "Къщата без пирони"), Икономовата къща, където има експонирано възрожденско църковно изкуство, а самата Икономова къща е дело на майстор Колю Фичето, строена през 1859 г. Много любопитна е и експозицията на Дряновския манастир. "Археология и Възраждане" е нейното заглавие – историята на Дряновския манастир, първите находки от палеолита..."
Освен експозициите на Исторически музей - Дряново могат да бъдат видени и други забележителности в района: Мостът на Колю Фичето, съхранен в автентичен вид; Релефната географска карта, която се намира в центъра на града, дело на местния краевед Бонка Тихова, учител по география; Часовниковата кула със запазения стар часовников механизъм...
Д-р Иван Христов споделя, че посетителите на забележителностите могат да бъдат разделение на няколко категории, но му прави впечатление, особено след пандемията, че посещаемостта се увеличава и все повече семейства идват. Това е валидно и за другите музеи в областта. Само в Исторически музей - Дряново посетителите в първото полугодие са с 4000 повече от миналата година. Хората вече искат и беседи, задават въпроси, интересът се възражда."
Музеят работи пряко с двете училища в Дряново и с детската градина – има едни добри партньорски отношения. Децата са вдъхновени, познават историята ни и историческите личности, рецитират стихотворения на българските класици.
Д-р Иван Христов подчертава в края на разговора, че "преди всичко е важно да имаме памет и отношение към историята. Трябва да се опитваме да превърнем децата ни в граждани, нямаме друг проблем, освен манталитетен. Върху това трябва да работим."
Чуйте разговора от звуковия файл.
Снимки – Исторически музей - Дряново, Национален литературен музей, Община Дряново, БНР
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg