Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигитални двойници – за и против

За и против дигиталните двойници на Вазов и Господинов

Георги Караманев, Етиен Янев и Радина Владимирова
Снимка: БНР

Искате ли да общувате с дигитален двойник на ваш близък или любим човек?

Бихте ли позволили вашите близки да общуват с ваш дигитален двойник след вашата смърт?

Къде са границите на идентичността, човешкото и добрия вкус в дигитална среда?

“Вечното аз” е във фокуса на дискусията в това издание на “Гласът на времето”. В него се обсъжда възможността нашата лична идентичност да сдобие безсмъртие чрез дигиталните данни за нас. 

Поводът за тази дискусия е филм от предстоящото издание на фестивала “София ДокуМентал”, който разказва за общуване с починали близки, чрез техните дигитални аватари. Разговор за идентичността, дигиталните ни двойници и степените на човешко.

С участието на Радина Владимирова от "София ДокуМентал", Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг, и Георги Караманев, програмист и журналист

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Чухов в диалог с Бога в новата си стихосбирка "В края на леглото"

Новата стихосбирка на Петър Чухов е озаглавена "В края на леглото". Той залага отново на лаконичното изразяване и задълбоченост на мисълта. В стихотворенията се разкрива дълбокото вътрешно търсене на поета. Те представляват диалог с Бог и за автора са важна част от религиозната необходимост на човека. Бог за Чухов има не само религиозен смисъл, а..

публикувано на 19.05.25 в 17:06

Фестивал за съвременен танц One Dance Festival в Пловдив

Вече 17 години One Dance Festival е трибуна на съвременния танц от най-високо качество в България. Събитието представя смела, иновативна и разнообразна програма от техники, стилове и послания. За 5 години фестивалът копродуцира таланти от цял свят, чиито изпълнения бързо завладяват международни сцени, печелят награди и световно признание...

публикувано на 19.05.25 в 16:33
акад. Иван Тодоров

Памет и бъдеще: Фондация "Тодоров" връчва първите си награди

В рубриката „Културен код“ на предаването Terra Култура се запознаваме с изключителното наследство на физика акад. Иван Тодоров и с мисията на фондация „Тодоров“, която поддържа високо ниво на развитие в областта на математичната физика и математиката в България, както и в създаването на забележителни художествени литературни произведения на..

обновено на 19.05.25 в 13:27

Изкуството в мен: Марк Менсън и "Тънкото изкуство да не ти пука"

Марк Менсън е известен американски блогър, чиито провокативни коментари по теми от живота – личностното развитие, социалните отношения и връзките – изкушават два милиона души да следят блога му редовно. Живее със съпругата си в Ню Йорк, пише статии и води семинари. От книгите му в световен мащаб са продадени над 20 милиона екземпляра. Преведени на..

публикувано на 19.05.25 в 12:56

Годината на глаголицата и "Голямата диктовка" с д-р Ивета Рашева

Ателиета към Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" са част от културните събития под надслов "Годината на глаголицата" и са насочени към ученици, като целта е те да научат повече за най-старата славянска азбука и нейните графеми. До края на годината предстоят още две ателиета, а в края на годината в Националната библиотека ще бъдат..

публикувано на 19.05.25 в 12:16